METANCITY – nejen Hip hop

Modré hory se svou hudbou pre ľudí bodují, od debutu se čeká mnohé / Recenze mixtapu Dobre slohy

Něco se začíná dít. V česko-slovenském hip-hopu konečně vycházejí počiny, za které se člověk ve věku nad náct nemusí stydět. Party’n’diss model se zdá být s přibývajícím věkem čím dál tím více nemístnější, ale to přece neznamená, že bychom museli přestat poslouchat tento hudební žánr obecně. Zatímco u nás stále kapely pro náročnější spočítáme na prstech jedné ruky, na Slovensku je ta „alternativní“ scéna o něco silnější, početnější. Gulos Potrok, Peťo Tázok, QuasiMondo, Sedláci, celkově chalani kolem Trnavy, za všechny DJ Spinhandz a Karaoke Tundra, potažmo drtivá většina tamních umělců, kteří se objevili na mixtapu Kačica s hlavou tigra výše jmenované dvojice, a další, včetně těch, které třeba ani neznám, ti všichni se rozhodli říct současnému stavu věcí ne a přijít s vlastním, mnohem reálnějším a tím pádem i zajímavějším pohledem na věc. Jak konkrétně vypadá ten Modrých hor, projektu básníků, bláznů, podivínů a zejména hudebníků, to bude předmětem následující recenze.

Modré hory tvoří dva rappeři Bene, který si získal pozornost se svým respektovaným projektem Peťo Tázok, a Lyrik, jehož můžete mimo vlastní věci znát z dávné formace JSS. K tomu si připočtěte multiinstrumen­talistu Mariána Jáslovského a kupu producentů, jmenovitě Beyuz, Peko, Karaoke Tundra, FoolkMoe a další a možná už i DJ Spank, jenž jejich první počin Dobre slohy i zmixoval do finální podoby. Sedmadvacet stop mixtapu lze rozčlenit do tvorby společné Modrým horám, sólových aktů jejich rapujících členů a atmosféru podkreslujících hudebních skitů a samplovaných originalů, přičemž podstatná část byla věnována remixům skladby Každé ráno. No, v jejich případě možná až moc velká, ačkoli se většinou povedly. Plusem ale v každém případě je, že zpravidla jednomu rapperu byl věnován vždy jeden podklad. Pokud jde o Spanka, pak opět trochu předimenzováno. Míchá, skrečuje a juggluje slušně, ale zejména u těch vraceček se mohl držet víc zkrátka. Mixtape to skutečně je, to víme už po několika málo minutách.

„Zapomeňte na všechno, co si myslíte nebo víte o hip-hopu. Modré hory vám sice také přináší příběhy o životě v paneláku, o chlastu a holkách, jenomže tentokrát to mohou být i vaše příběhy. MH nerapují o životě na jiné planetě, o vytouženém snu několika buranů, kteří hledají štěstí v penězích a nablýskaných autech. Z MH vane pocit ublížení, bezmocnost a melancholie. Atmosféra nasáklá skepsí, která zmizí jen po sedmém aperitivu. Tématem je život, ale ne ten, o kterém chcete snít…“ napsal jsem poté, co jsem uslyšel dvě první skladby tohoto hvězdného kolektivu a i v případě jejich mixtapu si za tím stojím, i když s menšími výhradami jako uvozující Hudba pre ľudí, retrospektivní Momenty se zpěvem Habbiel, hiphopovou defenzívu History nebo fantazijní dobrodružný Časostroj. Celkové vyznění zůstává stejné. Patetičtí pseudointelek­tuálové s nedopečenými emocemi? Romány pro zklamané, nikým nechtěné a opuštěné muže? Ano i ne. Na to vám neodpoví ani Hory, ani já. Já jen vím, že to má obrovskou sílu a kouzlo.

Kouzlo má i Beneho projev. Zatímco v Peťo Tázok si na své vadě řeči částečně vybudoval reputaci tím, že za pomoci efektů svůj projev ještě znepříjemnil, u Modrých hor se rozhodl vystoupit bez jakýchkoli serepetiček, zcela přirozeně. Možná vám jeho šišlání bude lézt zpočátku na nervy, ale když mu dáte šanci, zjistíte, že vám nabízí mnohem víc než většina obecně uznávaných rapperů. Narozdíl od nich má Bene něco, co jich většina nikdy mít nebude, a to cit doslova v každé slabice, čímž vás vtáhne do děje natolik, že vás nepustí dřív, než on sám bude chtít. Výtku bych ale přece vznesl. Bene umí zajet podstatně čistěji než např. ve Spankově, jinak vynikající Bol som dlho preč. Zato Lyrik si drží formu napříč kompletním počinem, přičemž oběma nejvíce sedí beaty od Peka jako Apartmán 24/7 nebo Jeden svet nestačí – s výjimkou Démona s telom, který byl i navzdory Supově hostovačce lepší v originální verzi. Dobre slohy plně uspokojí zvyšující se poptávku po sofistikovanějším hip-hopu, i přes drobné skluzy se jedná o vyvážený a nesporně zajímavý mixtape, který funguje dokonale nejen jako upoutávka na nadcházející debut.

Hodnocení: 2–

Tracklist:

01. Modré hory – Intro
02. Modré hory – Hudba pre ľudí
03. Modré hory – Každé ráno (Byro RMX)
04. Modré hory – Každé ráno (Part RMX)
05. Modré hory – Jeden svet nestačí (Bootleg)
06. Edwin Starr – Love Never Dies (Helen's Love Theme)
07. Modré hory – Medzi letom a zimou
08. Modré hory – Každé ráno (Jesus Chrysler RMX)
09. Modré hory – Hotel 365 (Trib RMX)
10. Bene – Bol som dlho preč
11. Bene – 1:41
12. Marián Jáslovský a Karaoke Tundra – But Oda But Oda (A Long Time, a Long Time It Is)
13. Modré hory – Každé ráno (Dubas RMX)
14. Modré hory – Každé ráno (PDX RMX)
15. Modré hory – Apartmán 24/7
16. Modré hory – Časostroj
17. Modré hory – Peko Skit
18. Chick Corea – Looking at the World
19. Modré hory – Vidím ich
20. Modré hory feat. Supa – Démon s telom (Peko Estrogen RMX)
21. Lyrik feat. Habbiel – Momenty
22. Lyrik – History
23. Modré hory – Bene skit
24. Modré hory – Modré hory
25. QuasiMondo – Nedeľné blues
26. Modré hory – Každé ráno (Cuby RMX)
27. Bene – Space Blues

Modré hory
Mixtape ke stažení na Ajlavmjuzik

Tagy: Modré hory, Dobre slohy mixtape, DJ Spank, Bene, Peťo Tázok, QuasiMondo, Lyrik, Marián Jáslovský

Rubrika: Recenze, 17. března 2008, RavenakKomentáře

20.06 - 17. března 2008

tento mixtape  

mě moc baví a spolu s BPM patří ke stálicím mé MP3sky. (MPtřísky) Těší mě to poslouchat a po třetím poslechu to nemažu…a co nato region?


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama