METANCITY – nejen Hip hop

Lil‘ Wayne a Young Jeezy, Bad Boys v Praze díky Hip Hop Allstars / Profily

Pořadatelé hiphopového festivalu Hip Hop Allstars připravili pro fanoušky jižnějšího rapu hned dva jistě lákavé koncerty. Dne 21. března vystoupí ne na pražském Výstavišti, ale z technických důvodů v klubu Retro Lil' Wayne, jehož doplní DJ Grimaso a trojice DJ's z War Trak Posse – Kolack, Noir a Jorgos – a především sám „otec“ Birdman. Dne 4. května se zase v pražském klubu Roxy uskuteční koncert rappera jménem Young Jeezy. Jestliže vás tyto události zajímají více, určitě nepohrdnete přiloženými životopisy obou v Praze vystupujících umělců.

Lil' Wayne Bio:

Zapomeňte na béčková jména z posledních dnů! Nadešel den, aby si každý položil zásadní otázku! Kdo je dnes skoro nejvíc hot? Kdo má featuringy na spoustě zásadních pecek? Kdo je prezidentem legendárního labelu Cash Money a přitom má vlastní label na kterém má hned několik talentů? Kdo byl nominován na ceny Grammy? Kdo je teď nejvíc jedněmi milovaný a druhými nenáviděný? Kdo ma nejlepsí kérky? Kdo je poslední Hot Boy, který zůstal u Cash Money? Ano, je to Lil‘ Wayne!

Lil‘ Wayne, pravým jménem Dwayne Michael Carter Junior se narodil 27. září 1982 v New Orleans, Louisiana ve čtvrti Hollygrove z 17th Ward. Jeho biologický otec je doposud neznámý, nicméně v době Weezyho narození měla jeho matka již partnera – Reginalda Cartera, po kterém dostal malý Dwayne své příjmení. Již od raného věku ho bavila hudba, nejvíc samozřejmě hip hop. Od nějakých devíti let zkoušel dělat rap a pod nickem Baby D se zúčastňoval různých akcí či freestyle battlů prakticky všude, kde byl volný mikrofon. Dwayne ohromil peepz několika svými freestyly takovým způsobem, že dostává nabídku na smlouvu s labelem Cash Money.

Ve svých jedenácti letech samozřejmě neodmítá a spolu s dalším nováčkem tohoto record labelu – dvanáctiletým Lil‘ Doogie’m (později B.G.) dává dohromady skupinu The B.G’z. Dwayne měl ovšem okolo roku 1995 problém se svou matkou, které se nelíbilo, že se její syn stýká s lidmi z Cash Money, kteří byli (a podle červených šátků v klipech stále jsou) lokálně celkem vysoce postavení členové gangu Bloods (především Baby aka Birdman). Wayneova máma využila toho, že synovi tehdy ještě nebylo osmnáct let, a rozvázala tak smlouvu s Cash Money. Wayne se vrátil domů, kde žil nějakou dobu s nevlastním otcem. Nicméně po nějaké době, když právě daddy nebyl home, si Weezy hrál s jeho nelegálně drženou zbraní a omylem se střelil do hrudníku.

Následkem toho si Dwayne nechal na hrudník vytetovat nápis „Bang Bang“, na paži pak „Rabbit“. Znovu se vrací ke Cash Money, kde roku ‘97 stojí spolu s novým nickem Lil‘ Wayne u zrodu legendární formace Hot Boys. Rok 2002 je poté celkem převratný. Spousta věcí s Cash Money se hroutí. Lil‘ Wayne vydává zásadní 500 Degreez, kterým chce naznačit, že je schopen udělat album, které bude dál než Juve ho 400 Degreez. Jestli neslo 500 Degreez kontroverzní název i obsah, nejinak pak tomu bylo také u Tha Carter. Především se jedná o tu souvislost, že Shawn Carter je pravé jméno Jay-Z’ho. Že se tak jedná o diss je snadné pochopit!

Tha Carter bylo úspěšné album, což dokazuje také platinová prodejnost. Roku 2005 dostává Weezy od Diddyho možnost být členem jeho Bad Boy grupy Boyz N Da Hood, kde měl nahradit Young Jeezyho, který odešel kvůli svému sólo debutu na Def Jamu. Wayne souhlasí, nicméně po krátké době také odchází, a to kvůli tomu, že stejně jako Jeezy pracuje na další sólovce – tentokrát: Tha Carter II, na kterou se podařilo sehnat celý nový team beatmakerů. Na LP je vidět Wayneova dravost i drzost, zejména pak track s názvem Best Rapper Alive mluví za vše.

Poslední den měsíce října 2006 vychází společná deska Birdmana a Lil‘ Waynea s výstižným názvem Like Father, Like Son. Jedná o vyvážené a samozřejmě do posledního detailu propracované album. V nejbližší době by mělo vyjít třetí pokračování ze série Tha Carter. Lil‘ Wayne dokonce sám říká, že chce udělat pět dílů této série. Nicméně, zejména poslední rok ukázal, že se Weezy těší enormní popularity nejenom ve Státech a dostává se mu postu jednoho z nejposloucha­nějších rapperů dnešních dnů!

Rozhodně se máme 21. března na co těšit!

Young Jeezy Bio:

Jeezy, pravým jménem Jay Jenkins, v dětství pendloval mezi domem své matky v Atlantě a domem své babičky v jižní Georgii. Má tak dosud trochu hokej v tom odkud vlastně je. Později objevil rap a jeho south velikány jako Mastera P, UGK nebo 8Ball & MJG a začínal se poohlížet po nějakém tom výdělku. Jenže v ghettu to není jen tak, každý se musí o sebe postarat sám, což Jeezy brzy pochopil. Začal vydělávat h-o-d-n-ě peněz. Dnes nechává tuto kapitolu svého života bez větších poznámek, ovšem nemusíte dlouho přemýšlet nad způsobem, jak asi ke zmíněným zlaťákům přišel a proč jedna z jeho přezdívek zní Snowman. Ale peníze nejsou všechno, ví to i Snowman. „Byl jsem jeden z mnoha a kdyby mě zítra někdo zastřelil, nikomu by to asi nevadilo.“

Jak už bylo řečeno, Young Jeezy má naprosto charakteristický přístup. Jeho stylem není crunk, všechny jeho skladby jsou výrazně pomalejší, navíc se sám ani nepovažuje za rappera! Vzal jsem to, co jsem cítil, a transformoval to do rapu. Mým záměrem není, aby slova přesně zapadala do sebe, aby to mělo formu. Je to něco, co cítím, co žiju. Žádný přiblblý rýmovánky.“ Přišly první nahrávky. Mixtapový underground se otřásl v základech, když se na trh dostaly nejdřív album Come Shop Wit Me (toho se zcela nezávisle prodalo 50 000 kusů), dalších mixtapes Gangsta Grillz – Trap Or Die, které namixoval DJ Drama se dohromady prodalo 200 000 kusů! K obrovském fameu na south scéně pomáhá i mohutné koncertování. Sice mě nehráli na oficiálních rádiích, ale na koncertech jsme běžně vydělávali až dvacet tisíc dolarů a mluvili skoro s každým, kdo tam byl. Seznámil se s hvězdným producentem Jazze Pha, který ho naopak představil třem MC’s – Jody Breezemu, Dukeovi a Big Geeovi, s nimiž pak dali dohromady skupinu Boyz N Da Hood.

Album jednoduše nazvané Boyz In Da Hood vyšlo v červnu 2005 u Bad Boy South. Od té doby to s Young Jeezym jede pekelně rychle. Hluchý není ani Jazzy aka S. Dot Carter a téměř bleskurychle Jeezyho podepisuje pro „svůj“ Def Jam. Jeezy má tak najednou dva kontrakty s dvěma různými labely. Tou dobou spí ve studiu, aby byla jeho oficiální debutová deska připravena co nejdříve. „Nezajímá mě, jestli bude moje deska platinová, nejde mi o to prodat milióny desek. Chci, aby mě svět slyšel. Když jsem do týhle hry vstupoval, měl už jsem všechno.

První sólové oficiální album Lets Get It : Thug Motivation 101 vychází už v červenci 2005 a obsahuje jak Jeezyho mixtapové bomby Air Forces či Talk To Em, tak pochopitelně novinky, včetně mezinárodních megahitů Soul Survivor s hostujícím Akonem nebo famózní And Then What s produkcí od Mannieho Freshe, navíc s hostovačkami od supestars typu T.I. , Trick Daddy, Young Buck, Lil‘ Scrappy a samozřejmě Bun B.Young Jeezy neustále nahrává nové featuringy nejen pro svou crew U.S.D.A. (United Streets Dopeboys of America), ale taky zakládá label Corporate Thugz Entertainment. Jeho poměrně velká kampaň s tričky „Snowman“ sklidila slušný úspěch, jednu chvíli bylo tohle Tee s kresbou sněhuláka módní nutností. V některých amerických středních školách bylo dokonce jeho nošení zakázáno, kvůli jeho drogovému podtextu!

Když nenavrhuje trička, nekupuje si nová auta, šperky nebo boty, zastihnete ho nejspíš někde na koncertě. A o těch svých mluví netradičně : „Moje vystoupení neberte jako show, jsou to semináře! Sejdou se tady Bloods, Crips, všichni gangsteři. Ale na mých vystoupeních nechci vidět žádné potyčky, chci vás všechny motivovat.“ Nejsou to od něj rozhodně planá slova. Když na USA uhodil hurikánu Katrina poskytl Jeezy svůj dům postiženým, které samozřejmě vůbec neznal. Také máte pocit, že je Jeezy vlastně hodný kluk?

Rozhodně dostanete možnost se o tom přesvědčit již 4. května v pražském klubu Roxy!

Podrobnější info, včetně cen lístků a line upu, hledejte na stránkách HipHopAllstar­s.cz.

Tagy: Lil Wayne, Lil' Wayne, Young Jeezy, Roxy, Výstaviště Praha, Hip Hop Allstars

Rubrika: Profily, 13. března 2008, DaliboyKomentáře

17.44 - 13. března 2008

hmm…:)  

hoodně pěknej černoušek Lil´:-)


18.33 - 14. března 2008

jedu  

kupte mi jizdenku a jedu !! lil pekney a yeezy indian…na toho bych nejel


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama