METANCITY – nejen Hip hop

Amon Tobin, hvězda labelu Ninja Tune, v Praze díky festivalu Stimul

Festival Stimul, který jako jeden z mála do Česka po dva roky pravidelně přiváží aktuální alternativní a experimentální hudbu ze zahraničí, se nenechal zahanbit ani v programu tohoto roku. Jako by už tak toho nebylo málo, pořadatelé Stimulu se letos uvedli jménem, které zkrátka stojí za to vidět. Velmistr zvukových koláží původem z Brazílie Amon Tobin, hvězda Ninja Tune, vystoupí 25. dubna v pražském Divadle Archa a dozajista se postará o jedno z nejsilnějších show, s nimiž můžeme v roce 2008 počítat. Pokud jste to ještě nečetli, o jeho díle a životě v přiložené tiskové zprávě.

Tisková zpráva:

Hvězda proslulého londýnského labelu Ninja Tune, breakbeatový král a velmistr zvukových koláží Amon Tobin je autorem alb, která v druhé půli devadesátých let sklízela ovace u všech vyznavačů netradičních žánrových směsí a inteligentní taneční hudby. Tobinova hudba, to je kaleidoskop jazzových samplů, abstraktních hiphopových beatů, úchvatných melodických střepů a groovů propojených v jeden neuvěřitelný hudební obvod. Na festivalu Stimul vystoupí Amon Tobin v české premiéře!

Brazilský rodák Amon Tobin se po přistěhování do Londýna v devadesátých letech věnoval hudbě pod pseudonymem Cujo. Po vydání alba Adventures In Foam si jej pod křídla vzalo stylotvorné vydavatelství Ninja Tune, u kterého natočil všechny svá alba. Volný albový triptych Bricolage, Permutation a Supermodified už svými názvy napovídá, že v něm jde o matematické přeskládání známých stylových schémat (od breakbeatu nebo rocku přes bossanovu, nu-jazz a klasiku až po abstraktní hip hop, ambient či noise) do nových tvarů. Způsob, jakým se zde pracuje s vrstvením jednotlivých útržků motivů právem vynesl Tobinovi pověst „barokního mistra éry samplingu“.

V roce 2007 se Amon Tobin vrátil z města a plenéru, kam se vydal na lov zvuků pro aktuální album The Foley Room (tedy místnost, kde se nahrávají zvukové efekty pro film). Našel pro své rytmické dekonstrukce a zvukové manipulace nové vlastnoručně nahrané zvuky ze svého okolí – řev tygra, hukot motorů, rachot kuchyňského nádobí, klapot odkapávající vody, bzučení vosy – a nenápadně je umístil do propracovaných a dynamických skladeb. Nebojácný hudební inovátor Amon Tobin ukázal, jak moc má v současné době blízko k soundtrackové hudbě. Jeho zatím jediným, ale za to výrazným počinem v tomto oboru zůstává hudba ke kontroverznímu maďarského snímku Taxidermia z roku 2006.

Oficiální web Amon Tobin Myspace
Video k hitu 4 Ton Mantis
Video ke skladbě Proper Hoodidge
Video k singlu Verbal

Tagy: Amon Tobin, Stimul, Divadlo Archa, Ninja Tune, Adventures in Foam, Cujo, Permutation, Bricolage, Supermodified, The Foley Room, 4 Ton Mantis

Rubrika: Tipy, 15. února 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama