METANCITY – nejen Hip hop

Boy Better Know v Lucerně aka Greatest Hits / Report z pražského koncertu

Česká republika je v posledních měsících (i v těch následujících) hojně zásobována rap artists všeho druhu. Od těch bláznivých typu Necro a R.A. The Rugged Man, přes ty dirty south half-playback, až po mega stars, jako je 50 Cent. Krom tohoto zajímavého seznamu se k nám, loni na podzim, podívala nejznámější, a svým významem na své domácí UK scéně největší crew – Roll Deep. Pamatuju na plnou Roxy a taky na to, jak jsme se s Zerwoxem bavili o tom, že by to chtělo na podiu ještě Skeptu, aby to byly ty pravé The Rules And Regulations. A že když už Skepta, tak samozřejme brácha JME a…

A o pár měsíců později Prahu zaplavily plakáty na Boy Better Know (Skepta, JME a DJ Maximum) spolu s luxusním doprovodem ve složení Side, ANS, Tuco a Swordz, který speciálně pro tuto party několik měsíců cvičil grime a ttablism set, který prostě je třeba slyšet, respektive stáhnout.

Když teda konečně bylo ono „vysněné“ úterý a spolu se Sime aka Dneska Si Beru Podpadky A Air Maxy Do Kabelky Kdyby Něco, se přes McChicken menu a kafe, dostáváme k Lucerně, čeká nás první a největší nepříjemnost v podobě cedule s textem JME nestihl svůj let“. Druhá nepříjemnost nastane o 84 vteřin později, kdy sejdu do sálu Lucerny a vidím ani ne poloprázdný sál. V tu chvíli bys byl raději v mnohem menším klubu, ale za odměnu měl vetší atmosféru. Takže je třeba okamžitá návštěva baru a za dubstepového dunění back to back setu ANSe se Sidem pije Kuba Cubu za Cubou.

22.30 – DJ Maximum se pomalu připravuje, Skepta s ručníkem kolem krku kýve hlavou a hloučky lidí směřují k podiu. Skepta začíná s Im There a snaží se lidi přinutit křičet svoje jméno. Pokračuje postupně s hymnou Doing it Again (DUPPY), kterou během večera zajede ještě nekolikrát. Pokud jste u rapu zvyklí na model track- pauza-track, tak na tohle zapomeňte. Tohle je grime koncert, a DJ Maximum aka Kamenná tvář míchá instrumentals do sebe, a už jeho výkon je lahudkou sám o sobě. K tomu si připočti na mikrofonu jistého Skeptu a postupně se probouzející dav lidí, kteří se dokonce derou na podium, aby si zase pekně skočili zpátky mezi své fellánky z nejbru. Tohle všechno pozoruju z odměřené vzdálnosti od baru s drinkem a do hlavy si zapisuju tracky, které Skepta jede ze svého vynikajícího alba Greatest Hits (In a Corner, Single, Sweet Mother atd.).

Abychom vám přinesli další pohledy na první (a snad ne poslední) grime mejdan v tomto roce, oslovil jsem (doslova) pár lidí, kterých si vážím, aby se podělili o své zážitky. Tak přístě znova a ve větším počtu!

FlyBoyEda (www.heavytunes.cz, www.techno.cz)

Boy Better Know večírek v Lucerně jsem si poměrně užil. Supr pinčesovej masakr set dua Ans & Side 9000, zběsile rýmující Skepta i technicky precizní Swordz – všechno moc fajn, jen kdyby dorazil i zevlák JME, takhle to byla sice příjemná, přesto jen poloviční jízda. Hodně moc mě bavil nejenom dubstep-breaks předkrm, ale taky BBK support DJ Maximum. Nebyl to zrovna tanečník/šoumen za gramci, ale muzikou ve spojení se skillz myslim rostřílel úplně všechny přítomné. Coby party fajn koncepce, doufám, že na tenhle dýchánek maestro pořadatel naváže podobně zajímavým line-upem.

Emdee

I felt pretty pissed when i heard that JME hadn't made the flight and I wondered what the show was gonna be like with just Maximum and Skepta, but I was pleasently suprised that they held it down and smacked it… It wasn't your average concert and I think it confused some of the Czech fans at the start who looked like they didn't really know how to react,.. but after the first few tracks everyone was getting into the vibe… it had more of a „rave“ atmosphere than the normal concert you would expect in Lucerna… Maximum spinning Riddims and Skepta chatting over the top. Proper old Skool Garage style… The show started of full of energy and I was suprised when he asked Maximum to drop „Duppy“ so early on in the set, thinking that it was probaly his biggest tune, I wodered how he would continue for the rest of the show… but non stop for just under two hours he smacked through tune after tune without pausing for so much as a breath… Boy Better Know riddims and classic garage riddims … overall a heavy show with lots of energy.

Tagy: Skepta, Lucerna, JME, Greatest Hits, Swordz, DJ Maximum, ANS, Side

Rubrika: Reporty a fotky, 10. února 2008, Cuba LibreKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama