METANCITY – nejen Hip hop

Hiphopový Frýdek-Místek spolupracuje se zpěvačkou Skyline, světe div se! / Stáhni si dobré album!

Pamatujete si na dva roky starý rozhovor s frýdecko-místeckým producentem Kamilem Kavečkou, který zrovna tou dobou pustil do světa svůj první, jak on sám řekl, amatérský počin First Fruit? I kdyby ne, tak bych rád představil jeho nový hudební projekt Kato Kahra, se kterým právě vydal první, téměř čistě instrumentální počin nazvaný Kora.

Pod významem slova téměř se skrývá účast na třech skladbách zpěvačky Jitky Charvátové z populární české kapely Skyline, jíž Kato Kahra představil odborník na mastering vzatý Ecson Waldes. Což není na neznámé tvůrce na poli hip-hopu vůbec špatné, zvlášť když se s nimi kvůli jejich neprovařenosti odmítli o spolupráci původně požádaní rappeři vůbec bavit.

„Vznik Kato Kahra inicioval Kamil Kavečka. Nejprve mělo jít o hiphopové EP, ale díky materiálu jsme se rozhodli udělat kompletní album. V počátku byla představa vytvořit jen instra (jelikož nebyl k dispozici žádný MC), na které si může kdokoliv v klubu zarapovat. Později jsme si začali uvědomovat, že by možná přece jen bylo lepší udělat album i s rapem, a tak jsme se pokusili oslovit několik raperů, ale po krátkém čase jsme zjistili, že pokud člověk nemá jméno, tak se s ním nikdo nebaví. Arogance a namyšlenost některých jedinců nás lehce šokovala a díky tomu jsme to nasměrovali jiným směrem,“ popisuje začátky druhá půlka projektu Tomáš Hradec z Liberce.

Při slovech „jiným směrem“ si přitom nevybavte pouze odklon od rapu směrem ke zpěvu, ale také jistou změnu v konceptu. Ne že by beaty nebyly bez energie, ale na rap do klubu jsou přece jen trochu… moc dobré. Pozoruhodnou směsicí hiphopových beatů a hutné basy s nepříliš typickými nástroji, jako jsou flétny a jiné nezvyklé dechy, strunné nástroje rozličného charakteru a různé bubny a bubínky, sestavili producenti na místní poměry zcela originální zvuk, který si vyloženě říká o to, aby mu někdo vymyslel nějakou stylovou zkratku. Ethno hip-hop? World music hip-hop?

No, stáhněte si to (link) a sami uvidíte. Zní to opravdu velmi povedeně. A pokud se v tom najdete a rap vám je vlastní, možná by vás zajímalo, že tímto počinem činnost Kato Kahra nekončí. „V budoucnu bychom rádi pokračovali v podobném duchu s tím, že všechny tracky by už měly obsahovat vokální stopu (pokud samozřejmě nepůjde vyloženě o instrumentální skladbu). Kombinace všemožných hudebních postupů a křížení stylů, to vše s prvky hip-hopu, to je Kato Kahra,“ dodává Tom.

Kato Kahra
Kato Kahra Myspace
Vey Project
Rozhovor s Kamilem Kavečkou

Tagy: Kato Kahra, Kamil Kavec, Tomáš Hradec, Ecson Waldes, Kora, Jitka Charvátová, Escon Waldes

Rubrika: Tipy, 7. února 2008, RavenakKomentáře

17.02 - 7. února 2008

ještě jsem neslyšel…  

ale přesto díky za to, že je to ve wavu. sice bych radši přeci jen uvítal nějakou kompresi jako FLAC nebo jiný lossless formát, ale stejně dík ;-)


12.45 - 8. února 2008

dobré to je ;-)  

jinak v tom RARu s WAVy je asi chybka (9. track mi neprojde kontrolou). každopádně se to moc hezky poslouchá :-) s tím škatulkováním bych to možná viděl i bez toho ‚hip-hop‘…


16.45 - 10. února 2008

Freezing  

tak možná by to snad i šlo, ale přece nechceš u hiphopového, na našem webu převažujícího, čtenářstva tento počin rovnou odsoudit k zapomnění :)


17.06 - 13. března 2008

Parádní muzika.  


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama