METANCITY – nejen Hip hop

Kačica s hlavou tigra, bizarní koláž plná ironie / Recenze nejlepšího česko-slovenského mixtapu

Česko-slovenskému rapu chybí zpravidla pořádné téma, česko-slovenským DJ’s vesměs skills. V době umělecké stagnace si každý vybočující počin zasluhuje tolik pozornosti, jak je to jen možné. Kačica s hlavou tigra je jedním z nich, jedním z nejzásadnějších počinů loňského roku, který s přehledem zesměšní drtivou většinu všech pokusů o tuzemské mixtapy. Svým provedením vás producent ukrajinského původu Karaoke Tundra, beatmaster Strapa, jenž – jak jistě víte – zabodoval i u Roots Manuvy, a DJ Spinhandz, stále nejvěrnější celé té hiphopové hre, přiblíží ke světu, kde mixtape znamená skutečně mixtape, kde se cení originalita, kreativita a um, kde precizní mix nepředstavuje správné zkombinování oblečení s ručníkem.

„Welcome to the world of tomorrow!“ Inženýr Karaoke a profesor Spino zveřejnili „šokující výsledky svých genetických experimentů“ s účelem vytvořit z rozmanitých přísad dokonalého hybrida, přičemž jim asistovala parta respektovaných vědeckých kapacit jako Peťo Tázok, Lyrik, Gulos Potrok, Sedláci, Monika Načeva, Idea, Supa, Strapo, DTonate a další a další. Tento hybrid má přirozeně nejrůznější vlastnosti a schopnosti. Umí překvapit, zaujmout, pobavit. V blendech a mash upech se potkává alternativa s mainstreamem, americké velkoměsto se slovenskou vesnicí, tajemná poezie s přímočarostí ulice, kousavý rap a procítěný zpěv, samplované hlášky z kultovních filmů a seriálů s beat jugglingem a skreči, minulost s budoucností, přítomnost s nepřítomností a fantazie se skutečností. Hybrid je… a to je jediné, co vás u něj nezarazí.

Karaoke beaty nehrají lacinost s ohledem na chytlavost. Mají své kvality, i když z vás zvíře na parketu neudělají. A taková je i zpočátku Kačica – lenivá. Po poslechu téměř šedesáti minut ale oceníte její dynamiku; začátek pozvolný, děj graduje, aby vyvrcholil někde v třetí čtvrtině s tím, že závěr je jasný: Akože DJ’s, na čo si hráte? Tape má přirozeně svá lepší a horší místa. Kaidžas dal klasickou battle nosovinu, a i když má jeden z nejlepších podkladů, víme, že mohl skončit dřív. Berezin také zbytečně natahuje. Naproti tomu za bezchybný lze považovat Ideův humorný příspěvek a Supovu francouzskou záležitost. Abych to nenatahoval, co se týče hostů na mikrofonu, nemám zásadních námitek. U demonstrací schopného DJe na tom jsem zcela stejně. Ovšem za vůbec nejlepší stopy považuju překopávku Mnoha podob od DTonatea s vokálem Crystal Waters a TTC, mého oblíbeného Marvina Gaye s mými nijak oblíbenými Ying Yang Twins do instrumentálky Druhé strany a samozřejmě nedám dopustit ani na Bustu RhymeseProdigy.

Kačica střídá žánry, rychlost, nálady, spojuje všechno to, o čem jste si dříve mysleli, že spojit nelze. Přesto, právě proto zůstává naléhavá, zábavná, zajímavá od začátku až do konce. Kačica je jako proslulá trnavská banánovice, nakonec z vás toho opičáka udělá. Strhne vás… s sebou. Je jiná, silná, a proto má hlavu Tigra. Originalita v kontextu naší scény se nemůže na výsledném hodnocení jinak než podepsat. Bez práce nejsou koláče. Pečení holubi, natož kačice, nelétají sami od sebe do huby. A za Kačicu ty poctivé roky (doslova) práce mluví. Skutečně kvalitní dílo totiž nemůže vzniknout bez lásky pro to, čím se autor prezentuje, bez upřímného vztahu muzikanta k hudbě. Pro autocenzuru spojenou s kalkulem tu není místo. Odvaha k experimentování je to, co posunuje umění dál. Tundra a Spino jsou ti, kteří posunují dál česko-slovenský rap.

Hodnocení: 1–

Tracklist:

01. Intro (Produkcia/scratch DJ Opia)
02. Strapo „Kačica s hlavou tigra“ (Produkcia Karaoke Tundra)
03. Illegal Communacation „4sure“/Beyonce ft. Jay-Z „Deja Vu“ (Acapella)
04. Autechre „Recury“/Eminem „Without Me“ (Acapella)/Eminem „Without Me“
05. Neznámy interpret „Vizaut Mi“
06. Berezin „Boľše čem“ (Produkcia Abe)
07. Idea „Marie, dej mi čaj“ (Produkcia DTonate)
08. Strapo „Aspirin“ (Produkcia Karaoke Tundra)
09. DJ Opia, DJ Hlavolam, DJ Maztah, DJ Vec, DJ AKA, DJ Lucco „Toto je skreč Part 1.“ (Produkcia Karaoke Tundra)
10. DJ Spinhandz „Toto je skreč Part 2.“ (Produkcia DTonate)
11. Sedláci „Epizóda 905 01: Klony Útočááá“ (Produkcia Karaoke Tundra)
12. Monika Načeva „Jiná žena“ (Produkcia Karaoke Tundra)
13. Kaidžas „Povedz“ (Produkcia Masaka)
14. The Prodigy „Poison“/Busta Rhymes „Dangerous“ (Acapella)
15. Bluermutt „Pink and black umbrellas“/Film Studio Orchestra „J'irai Cracher Sur Vos Tombes“/Suzanne Vega „Tom's Dinner“
16. Marvin Gaye „Sexual Healing“ (Acapella)/Druhá Strana „Sprav Ma“/Ying Yang Twins „Wait“ (Acapella)
17. Kriss Kross „Jump“ (Instrumental)/Gra­ni „Alkogoliki“ (Acapella)
18. Prestávka (Skit)
19. Supa „Merde“ (Produkcia Karaoke Tundra)
20. Peťo Tázok „Frank & Stein“ (Produkcia Karaoke Tundra)
21. DTonate „Mnoho podob“ (Instrumental)/Crys­tal Waters „Gipsy Woman“ (Acapella)/TTC „Le Chant Des Hommes“
22. Missy Elliot ft. Ciara „Loose Control“ (Acapella)/Vampyros Lesbos „Kamasutra“/E­lastica „Connection“
23. Lyrik „Pasta Fondue“ (Produkcia Karaoke Tundra)
24. Afrika Bambaata „Just Get Up And Dance“ (Mash-up)
25. Gulos Potrok „Mutant“ (Produkcia Karaoke Tundra)
26. Mark One „Rage“/Ememvo­odoopöká „Hřiby“ (Acapella)
27. Side9000 „Dark Continent“/Lady Sovereing „Chi' Ching“ (Acapella)
28. DJ Spinhandz „Akože DJs“ (Outro)

http://www.myspace.com/…shlavoutigra

Tagy: Kačica s hlavou tigra, Načeva, Karaoke Tundra, DJ Spinhandz, Strapo, Idea, Supa, Artattack

Rubrika: Recenze, 29. ledna 2008, RavenakKomentáře

13.13 - 4. února 2008

koupil sem si ji  

kdyby tam nebyli ti slovaci tak se mi to libi jeste vic ))


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama