METANCITY – nejen Hip hop

Rhonda Smith veze svůj band na evropské turné, Prahu navštíví v dubnu / Profil

Zatímco Prince právě prožívá jedno ze svých zadumaných období, fanoušky pořádně „Purpurové“ muziky jistě potěší tato zpráva. Rhonda Smith, velice talentovaná basistka s citem i rázností pravé ženy, jejíž spolupráce s panem Umělcem trvala celých deset let, se společně se svou pětičlennou ryze pánskou kapelou Karma Deuce vydává na evropské turné, během něhož plánuje představit své zatím poslední album RS2. Česká zastávka je naplánována na 15. dubna a uskuteční se v klubu nejpovolanějším, v pražském Lucerna Music Baru. Pokud je pro vás osobnost Rhondy Smith velkou neznámou, dovolte mi, abych jí tímto způsobem představil.

Rhonda Smith pochází z Halifaxu, hlavního města kanadské provincie Nové Skotsko, ale vyrůstala v Montréalu, kde také začala její hudební kariéra. Celá její rodina byla hudebně založená. Není se tedy čemu divit, když Rhonda brzy následovala své starší sourozence. Na základce nejdříve hrála na ukulele a eufonyum, poté na klávesy a kytaru, ale ve dvanácti letech jí naplno uchvátila baskytara, a té zůstala věrná doposud. Zakrátko byla schopná doprovázet nahrávky rockových Yes, Mahagony a Mahagony Rush, nicméně co všechno lze s basou vykouzlit, to se dozvěděla až rok nato, kdy podlehla tvorbě Stanleyho Clarkea a dalších zručných basáků. Na střední patřila k tamější jazzové kapele. A když se přemýšlela, jak dále naloží svým studiem, rozhodla se jasně pro jazz.

McGill University však nakonec navštěvovala jen krátce, mnohem víc jí lákal skutečný hudební svět. Se svými schopnostmi se brzy stala pojmem na québecké scéně. Hrála po klubech, nahrávala ve studiích a vymýšlela reklamní jingly, aby se zároveň vydávala na turné po Kanadě s různými rockovými bandy a popovými zpěváky. První zásadní zlom přišel s fúzí Merlin Factor bubeníka Jima Hillmana, s níž se jí v roce 1995 podařilo získat Juno Award (obdoba Grammy) v kategorii Best Contemporary Jazz Album. Ten druhý na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1996 Rhonda vystupovala společně se svou přítelkyní, kytaristkou Kat Dyson na kalifornském hudebním veletrhu The NAMM Show ve stánku kanadských kytarářů Godin, kde si jich všimla perkusistka Sheila E. a nabídla jim místo v kapele.

Tou kapelou byla reorganizující se New Power Generation. Holky se zúčastnily menšího konkurzu v Minneapolis, který skončil nadmíru úspěšně. Ještě toho roku se vydaly po Princeově boku na celosvětové turné. Zatímco však Kat nepobyla u NPG déle než rok, Rhonda sama se pak svým bezpražcem (a nejen jím) podílela na bezpočtu nahrávek v horizontu deseti let, Emancipation počínaje, Musicology konče. Vedle toho si její um žádaly i další velké osobnosti hudby. Namátkou jmenujme alespoň z těch nejzajímavějších George Clintona, Chaku Khan, Justina Timberlakea, Beyoncé, Erykah Badu, T.I., Stevena Seagala a Little Richarda.

Hra na basy různých velikostí a různého počtu strun však není jedinou devízou Smith. Své kompoziční dovednosti předvedla na výbornou na svých dvou autorských deskách Intellipop (2002) a RS2 (2006). Debut Intellipop vznikl na kamarádském základě v Atlantě v roce 1999, kdy si Prince zrovna dával pauzu. Bez větších rozpaků můžeme směle říct, že i když si našel své fanoušky i jinde, ponejvíce byl vnímán pouze jako „princeovská“ záležitost. Nicméně, již zde bylo patrné, že Rhonda přese všechen respekt nehodlá jít v Princeových stopách, že její muzika nese rozdílné rysy. Důkazem toho je stejně příjemné, byť žánrově mnohem rozmanitější RS2, které si získalo množství příznivé kritiky a řadu pozitivních ohlasů veřejnosti, což jistě napomohlo k tomu, že Rhonda může přijet koncertovat i k nám.

V neposlední řadě je nutné se zmínit o aktuálním all-star projektu C.O.E.D. (Chronicles of Every Diva). Jak již je z názvu možná patrné, jedná se o čistě ženskou skupinu, jíž od roku 2006 tvoří Smith spolu s divami Kat Dyson, Sheila E. a Cassandra O’Neal. C.O.E.D. mají za sebou několik vystoupení v USA a Japonsku a především evropské Divine Diva Tour, které podnikly s jinou Princeovou spolupracovnicí Candy Dulfer, a v současnosti plně pracují na svém prvním, prozatím bezejmenném albu. První singl se jmenuje Waters Of Life a zakoupit si jej můžete na oficiálních stránkách. Tam rovněž doporučuju zkouknout dostupná videa z jejich koncertů. Sami se přesvědčte, zda se skutečně jedná o Next Great American Band.

Rhonda Smith
Rhonda Smith Myspace
Rhonda Smith & Karma Deuce Myspace
C.O.E.D.
Groove-on

Tagy: Rhonda Smith, Prince, Intellipop, RS2, Lucerna Music Bar, C.O.E.D.

Rubrika: Profily, 26. ledna 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama