METANCITY – nejen Hip hop

Ostrava Jazz Night zná svůj program, vystoupí Vinx, Yellowjackets, Mike Stern Band a další / Pozvánka na koncerty

Z jazzu, dříve nenáviděného, původně výhradně amerického lidového žánru pro takříkajíc obyčejné posluchače, se postupem času stala široce uznávaná záležitost, nakonec platforma pro virtuosy, jež se vzhledem celkovému vývoji sofistikovala do podoby, která v současnosti přitahuje pouze okrajovou část náročnějších posluchačů. Dramaturgie klubu Parník si je dobře vědoma „neprodejnosti“ tohoto menšinového hudebního stylu (chtělo by se říct, dodat: pro starší a pokročilé), nicméně přesto nepolevuje ve svém nadšení. Rok se sešel s rokem sešel a Parník opět pokračuje ve svém mnohaletém úsilí přivážet jedny z nejlepších a nejzajímavějších jazzových hudebníků světa do Ostravy zveřejněním seznamu nadcházejících koncertů v rámci jarní části festivalu Ostrava Jazz Night.

Jaro v Ostravě bude obzvlášť bohaté na kvalitní hudební zážitky. Jako první přijede potěšit místní fanoušky americký zpěvák, perkusista a v pořadí druhý držitel světového rekordu v trojskoku Vinx, jenž v Česku bude nejvíce znám coby zpěvák progresivního projektu Jungle Funk, který tvořil společně s v té době bývalými členy kapely Living Colour, s Willem Calhounem a Dougem Wimbishem, popřípadě coby producent alba slovenských lidovkářů Družina. Soul Vinxe je podložen strastiplnými životními zkušenostmi: v roce 1977 málem přišel o život, když skupinka nácků podpálila jeho dům, o dvanáct let později byl zavražděn jeho otec, jeho největší hudební vzor, a vinou studené války a zranění se mu, připravenému zabodovat na Olympiádě, nepodařilo proměnit svůj sportovní talent v atletice. Vinx nakonec našel útěchy v muzice. Ať už s Jungle Funk, nebo sólově vydal několik slušných alb, na nichž se mimo jiných podílel i Stevie Wonder, jemuž jednu dobu dělal osobního fitness trenéra. V lednu se Vinx opět plánuje vydat na turné po Evropě, a to se spoluhráči Danem Lavoie (kytara) a Edgarem Diazem (perkuse). V klubu Parník Vinx vystoupí dne 26. ledna.

Komu z vás připadá termín jazz-pop nevkusný, patrně se dosud nesetkal s quartetem Yellowjackets (přitom ani ten se na českých pódiích neobjeví poprvé). Yellowjackets sice se svými dvaceti deskami existují už šestadvacet let, stále však bývají řazeni k nejúspěšnějším moderním jazzovým kapelám. Charakteristický, fanoušky označovaný jako nezaměnitelný „fusion“ zvuk Yellowjackets, kterým konkurovat mohou pouze Spyro Gyra, další úspěšní pop-jazzmeni, dokáže svou volností nadchnout i méně vyhraněného posluchače, a to samozřejmě bez zbytečných slev z kvality. Pakliže si potrpíte na silnější melodičnost a věříte, že smyslem hudby je především vytvořit silnou píseň, pak vás jejich koncert jistě potěší. Yellowjackets zahrají v severomoravské metropoli 25. února v následující sestavě: Russell Ferrante (klávesy), Bob Mintzer (saxofóny), Jimmy Haslip (basa) a Marcus Baylor (bicí).

Chris Minh Doky, basista vietnamsko-dánského původu, se Ostravě naposledy ukázal jako člen doprovodné kapely Mike Sterna před dvěma lety. Letos se však bude prezentovat jako neotřelý band leader, přičemž jeho spoluhráči nebudou menší osobnosti než kytarista a zpěvák Hiram Bullock, jehož nemá smysl českému publiku ani představovat, klávesista Ricky Peterson a bubeník Keith Carlock. Doky, ovlivněn prací vizionářů jako Björk, Massive Attack nebo Nils Petter Molvær, se na svém posledním albu The Nomad Diaries ukazuje jako zručný skladatel a talentovaný producent (ve smyslu převážně na PC tvořících hudebníků), kterému začíná být jemu daná škatulka malá a po vzoru svého idolu Milese Davise se snaží propojit jazz s elektronikou. Jak ale bude vypadat vystoupení jeho „neznámé“ kapely The Nomads All Stars, zůstává nejasné. Překvapit se budeme moci nechat 3. března.

Co mají společného jména Ray Charles, Miles Davis, Seal, Pink Floyd a BB King? Kromě toho, že je všechna můžeme přiřadit k výborné hudbě, pak také kus práce dříve převážně nájemného muzikanta, kytaristy Michaela Landau. Losangelský rodák ovšem zřejmě nemíní zůstat pouze „Nejlepším studiovým kytaristou“, jímž byl zvolen v roce 1993 čtenáři Guitar Player Magazine, sám za sebe začíná hrát už začátkem devadesátých let, kdy se začal prosazovat i na prknech, která znamenají klub. Michael Landau Group, tedy trio s Garym Nowakem (bicí) a Andym Hessem (baskytara), uskutečnila v dubnu 2007 šestnácti­zastávkové turné po Evropě, včetně Česka, a to se jí nejspíše tolik líbilo, že se rozhodla tuto cestu zopakovat. Dobrých kytaristů není nikdy dost, ten, který hrál s legendami, vás o tom přesvědčí 14. dubna.

Říká se: to nejlepší nakonec, a taky že jo. Papírově nejsilnější sestava dorazí 13. května pod názvem Mike Stern Band, jež právem může být hodnocena jako vůbec nejhvězdnější v kariéře Mike Sterna jako takové. Co hráč, to osobnost. Nebo si snad o persónách typu Dave Weckl, považovaného za nejlepšího současného žijícího bicmana, Anthony Jackson, vynálezce šestistrunné baskytary a skutečného mistra oboru, který nemá daleko k respektu, jímž vládne Weckl, anebo dechař Bob Franchescini, jehož kvality ocenily celebrity napříč hudebním spektrem, Celine Dion počínaje, a třeba právě Sternem konče, jenž se v loňském roce uvedl svou první vlastní deskou Transcendence, myslíte něco jiného? Už jen vidět tyto hudební pojmy pohromadě stojí za to, a co teprve když se chytnou svých nástrojů? Ostrava tuto možnost oslaví jako poslední koncert jarní části. Je zřejmé, že bude skutečně co slavit.

Více informací o každém koncertu přineseme v příhodném čase na našem webu.

Klub Parník

Tagy: Ostrava Jazz Night, Mike Stern Band, Vinx, Chris Minh Doky The Nomads All Stars, Michael Landau Group, Yellowjackets, Ostrava, Parník,

Rubrika: Tipy, 11. ledna 2008, RavenakKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama