METANCITY – nejen Hip hop

Chceš vědět, jak zněl Jižák v roce 1991? Tak si ho poslechni! / Lesík Hajdovský a Manželé ke stažení

Zítra Štědrý den, tak si říkám, že se s vámi podělím o jeden soubor, který by si jistě neměl nechat ujít nikdo, koho zajímá historie českého rapu. Kdo z vás vládne myspace, možná už se s ním setkal, ale v každém případě si myslím, že čím více lidí tohle bude znát, tím pro všechny lépe. Kořeny jsou důležité. Kdyby jenom proto, aby se ostatní měli od čeho odrazit, na co navázat. Kus historie, to je kapitola s názvem Manželé.

Když se řekne nejstarší česká hiphopová kapela, většině se patrně vybaví pražské manželské dvojice Hajdovských a Gärtnerů, jejíž největší hit Jižák zremixovali v devadesátých letech z téže čtvrti pocházející PSH. Manželé vznikli coby studiová formace v roce 1981 a po několika demokazetách se v roce 1984 – inspirováni skladbou New York, New York Grandmastera Flashe – rozhodli, že zkusí něco podobného.

Byť to pro Lesíka a spol. znamenalo pouze jednu kapitolu jejich tvorby, která poté pokračovala v duchu rockové alternativy nebo židovských písní, jejich demokazeta s dnes legendárními hity jako Je to vono, Všichni hrajou dobře, jen my hrajem špatně, Je to vono nebo již zmíněný Jižák se stala známější, než si její autoři mohli představit. To dokládá remixové album Kamufláž/Jižák '84 vs. '99, kde se na předělávkách jejich skladeb podíleli kapely typu PSH, Coltcha, W.W.W., Trosky, Ecstasy of Saint Theresa nebo Švihadlo.

Ačkoli tohle cédéčko dnes ještě bez větších problémů seženete, a to za lidovou cenu, desku Manželů Jižák z roku 1991 vydanou u Bontonu byste hledali jen těžko. Patrně i z toho důvodu si Lesík, jenž mi zveřejnění tohoto článku de facto potvrdil, patrně nechal říct a studiovou verzi slavných demonahrávek zpřístupnil všem nadšencům prostřednictví svého profilu na myspace. Album si rovněž můžete stáhnout na této adrese. Dobře se bavte!

Tagy: Manželé, Jižák, Je to vono, Lesík Hajdovský, Ufo, Všichni hrajou dobře, jen my hrajem špatně, Bonton

Rubrika: Tipy, 23. prosince 2007, RavenakKomentáře

21.41 - 25. prosince 2007

jo  

kruty bylo videt tuhle sestavu na urban rapublic, kdy sem nechapal co to tam je za stary pasry )) narez )


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama