METANCITY – nejen Hip hop

IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž

Na finále IDA 2007, které se konalo v sobotu 8. prosince v Krakówě, jsem se těšil jak malé děcko. Jednak proto, že je několik desítek kilometrů od hranic s Polskem a jednak proto, že jsem chtěl naživo vidět a podpořit našeho DJe Lowu. Osudný večer se blíží, okolo 16.00 hodin vyjíždíme v devíti lidech dvěma auty směr Kraków.

Cesta sama o sobě byla největší peklo. Proběhla menší zpožděníčka způsobená zajímavým značením okolo polských cest, proběhly nekonečné kilometry jízdy jako v Lowrideru – ano, polské cesty naklepou řízky lépe jak panímáma. Jedna přehlédnutá stopka málem způsobila smrt krásných srnců a příjezd ke Krakówu, to je kapitola sama o sobě. Ono když vám zavřou celý pruh a na odbočce Kraków-centrum je místo cesty maringotka a bagr, to se pak nemůžete divit, že nestihnete Marca Hypea a Dunloopa. Přijíždíme do Krakowa. Jakožto jediný polsky se domluvivší člen naší výpravy vyskakuji z aut a ptám se kobietek, kaj jest tu tyn stadion. Samozřejmě padesát procent nebylo z Krakowa, pětačtyřicet bylo, ale nevědělo a pět procent nás sice navádělo, ale pokaždé jinam. Po hodině bloudění, hledání a přežití jednoho šíleného najetí na kolejiště mezi tři tramvaje ze tří směrů, jsme se konečně dostali na místo.

Akreditace proběhla poměrně v pohodě. Bohužel zjišťujeme, že jsme prošvihli Marca Hypea a jeho klávesového parťáka, kteří prý byli skvěle sehraní a zajebali krutou funky show. Zmeškali jsme také polského mistra DJe Krima s live bandem. A neviděli jsme také battle v kategorii Show, kde soutěžili jiní DJ's než v kategorii Technical. Co se dá dělat. Hlavní bod programu bylo finále, battle dvanácti nejlepších DJ's, jenž vyhráli své národní IDA soutěže. Prodíráme se aulou plné lidí, ve které najdeme stánky s hnusným pivem Lech. Dále tady vidíme stoly s technikou a novinkami na poli DJingu, workshopy a stánek s upomínkovými předměty. Přicházíme do basketbalové haly, které dominuje pódium s šesti stoly (čtyři vepředu, dva v pozadí o metr výše.) Pět velkých LCD obrazovek nám zprostředkovává záznam přímo z pod ruk DJ's nebo ukazuje reklamní spoty partnerů a sponzorů akce.

Je to tady, dvanáct djs, každý tři minuty na ukázku toho, co si připravili. Postupují pouze čtyři nejlepší. Celý večer moderuje známý MC Mercedresu, jenž nás vítá a shání se po Lowovi. Ten po pár minutách přichází ke svému pultu a hra může začít. Jako první se chopil gramců šampión Rakouska DJ Aka. Jeho set nebyl špatný, ale všichni vědí, že to rozhodně nebude to nejlepší, co jsme dnes viděli. O dost lépe zajebal šampión Německa, DJ Rob Bankz – jeho set byl technicky přesný a skreče prostě skvělé. Nakonec ukázal vypracovaný biceps a předal štafetu Meshovi z Izraele. Ten nepředvedl nic extra, ale snaha a dávka skillz tu rozhodně byli. Další v pořadí byl DJ Falcon z Polska, šampión polské IDA. Falcon dal lahodný skrečing. Na scénu přichází DJ Or D'Oeuvre, šampión Francie. Tři minutu jsem nezavřel hubu a nepřestal kroutit hlavou, Jeho technický set do drum'n'bassových beatů byl vražedný, skreče do tempa okolo 150 BPM a výše přesné jak břitva, jeho vracečky a beat juggling bezchybný. Jako první si získává řev publika i během svého setu. Masakr.

Je to tady! DJ Lowa jako jeden z mála DJ's, jenž nemá svou vlastní desku cutů, musel během setu desky vystřídat, což ale nikterak neubralo na jeho kvalitě. Vracečky, juggling, skreče, vyvážený set, který si získal řev fanoušku stejně jako u předchozího Francouze. To, co Lowa dělal s rukama, je nepředstavitelné, schválně jsem sledoval obrazovky u všech DJ's, řekl bych, že nikdo neměl tak rychle ruce jako on. Skreče byly kapitola sama o sobě, perfektní, rychlé, přesné. Až na dvě tři zanedbatelné technické chybky se mi jeho set líbil po Francouzovi nejvíce. Zasloužený potlesk a česká vlajka nad hlavy. Další dva DJ's Ridea a Craimea jsem slyšel pouze z povzdálí, jelikož jsem musel řešit nepochopitelnou věc. Náš fotograf dostal kartičku press s nápisem foto, na kterou ho však nepustili ani do zákulisí ani pod pódium. Ptám se prvního organizátora, nic neví, druhý volá třetího a ten nám řekne, že na tu kartu můžeme fotit pouze z tribuny, nebo z davu. Chápete? Já ne. Moje následná minutová lekce asertivity a polštiny zabírá a týpek jde sehnat pásky do backstage a pod pódium.

Vracím se do kotle, kde už se chystá španělský šampión a nejmladší naděje ve světě turntablismu, teprve šestnáctiletý DJ Soak. Jeho set je pro mě však trošku zklamáním, jelikož jsem o něm hodně slyšel, a tak možná čekal až moc. I tak je ale zážitek vidět někoho tak mladého valit na světové úrovni, respekt. Irskému DJovi zkazili set technické problémy a musel začínat dvakrát znova. Nepředvedl žádné jugglingy, extra skreče ani jiné technické pekla, za to za pomocí desek a melodií na nich tvořil nový originální beat s novou melodickou linkou, což bylo hodně zajímavé, i když pro publikum zřejmě ne tak záživné. Předposledním DJem byl další polák Eprom, což jsem vůbec nepochopil. Tento DJ nevyhrál polskou IDA a byl dosazen jako divoká karta. Dosazen byl i do kategorie Show, kde jinak byli DJ's jiní než v kategorii Technical. K jeho setu jsem si napsal poznámku „nic moc“. Měl sice desky s cuty, které byly mocné, ale vypadalo to tak, že místo aby ty cuty a pekla tvořil skreči, cuty a jugglingem, tak spíše pouštěl desky a faderem je prosekával. Místy samozřejmě ukázal pár vraceček a skrečů, ale jeho set rozhodně nebyl na úrovni poloviny DJ's, jenž jsme viděli před ním.

Posledním koněm byl Crossfingaz z Belgie. Poláci zřejmě neví, co je Benelux, jak vyplynulo z uvádění Croosfingaze na scénu, kdy pro ně je Benelux to samé co Belgie. Mistr zkrosených prstů začal showcase hláškou „That's something what you never seen before, motherfuckers“, jíž následoval úderný skrečing a vsuvka jako z finále v experimental class. DJ si postavil na jeden gr6amec poloprázdnou petku s vodou, do níž vyťukával dřívkem beat a druhou rukou skrečoval na druhém gramci. Zajímavé peklíčko. Dvanáctka představena. Mými koni do finále jsou: Francouz, Němec, Čech a Belgičan. Dáváme pivo, regenerujeme se a jdeme na semifinále.

Postupují DJ's, které jsem očekával, teda až na jednoho. Postupuje i polský Eprom. Už dosazení dvou polských DJ's místo jednoho šampióna mi nehrálo a teď toto? Vždyť nepředvedl nic, co by ho mělo katapultovat před dalších osm nepostupujících. Dvoukolové semifinále ukazuje jasnou věc. Finále bude patřit Němcovi a Francouzovi. Ti zajekali krutosti. Především z Francouze měla opět celá hala hlavu v pejru. Crossfingaz a Eprom dali také slušně, ale bylo jasné, kdo tu kraluje. Semifinále už také notně přitvrdilo a DJ's v setu používaly zlé cuty proti svým kolegům, které doprovázel body language. Pohyby a gesta proti soupeřům. O několik minut později přichází vyhlášení výsledků. Finále Eprom vs. Or D'Oeuvre, třetí a čtvrté místo Cross Fingaz vs. Rob Bankz. Nikdo nechápe, o co jde. Eprom ve finále? Vždyť to měla být jasná záležitost Němce a Francouze.

Následné boje o medailové pozice přinesly skvělou podívanou, především charismatický Rob Bankz, který svou finální slazenost gest a cutů pozvedl na nezapomenutelnou úroveň a rozstřílel svého soupeře nejen rukou ve tvaru pistole. Finální souboj mezi Epromem a Or D'Oeuvrem byl opět předem jasný. Francouz ukázal své nejkrutější rutiny a kotel řval jako jeden muž. Eprom své krajany zase tolik nenadchl, i když jeho finálový set nebyl vůbec špatný. Nebýt špatný však nestačí, rozhodně ne na mašinu z Francie, která ve finále ukázala světovou extra třídu a také show, komunikaci s lidmi a taky řev při začátku setu, kterým si řekl o bordel z publika.

Probíhá nekonečné sklízení stolů a lazení zvuku. Na pódium přichází Tigerstyle se svým live bandem. Nevím, jestli nikdo v sále neví, kdo je Tigerstyle, ale při ohlášení jeho show lidé jen sklesle bručí na souhlas. Bohužel ho potkal hrozný zvuk. Bylo slyšet jen kytaristu a bubeníka, a to ještě ve špatné kvalitě, umění Tygřího stylu se tak úplně ztratilo. Pomalu se na to nedalo dívat, zvuk odrazoval. Přichází vyhlášení a předání cen a následně koncert celého ZIP Składu, který byl pro mnohé větším lákadlem než samotné mistrovství světa. To, co jsem ale slyšel v následujících minutách mě naprosto znechutilo a odradilo od jakékoliv důvěry v objektivnost, nezaujatost a čestnost celé soutěže.

Kategorii Show stejně jako kategorii Technical vyhrál Eprom. Zhovadilost, ostuda, fiasko, kterého si všimli samozřejmě i návštěvníci a lidi, s kterými jsme poté mluvili. A to seděli v porotě Marc Hype, DJ Krime, DJ Troubl', DJ Deszczu Strugi a DJ Tigerstyle. Že by dva Poláci zamíchali kartami? Národní zájem? Národní polská hrdost, která nedovolila výhru někomu jinému než Polákovi? Tohle je více než okaté. Taky je s podivem, že nebylo přihlédnuto k reakcím publika, které bylo jednoznačně pro Francouze. IDA na rozdíl od přetechnizovaného ITF zjednodušilo a reakce publika platí jako jedna z berných mincí při výsledném hodnocení. Ze zákulisí víme od Lowy, že po skončení a vyhlášení se strhla ostrá hádka mezi francouzským porotcem Troubl'em, jenž měl rozhodující hlas, a vedoucím francouzské výpravy. Řvali prý po sobě, hádali se do krve. To také o něčem svědčí.

Koncert Z.I.P. Składu se asi půl hodiny zvučí, zkoušejí se majky. Kde jsou bezdráty? Myslel jsem, že na takové akci je to základ. Z.I.P. skład přichází, v kotli se strhává bitka, teče červená. Vše se však zanedlouho uklidňuje. Vidíme všechny členy až na Sokola. Toho nejlepšího. Jedker mi přijde jak vyfetovaný frajírek, někteří MC'z znějí, jako by to dělali dva roky a ne X let jako nejlegendárnější skład v Polsku, přesto slyšíme skvělé a osvědčené hity, které zkrátka berou. Publikum spolupracuje a jde vidět, že hity nestárnou. Zazní věci z desek Zipery Druga strona medalu, věci z desek WWO i věci z desky celého ZIP składu Chleb powsedni. Přesto nemá koncert atmosféru jakou jsem čekal a místy je docela hluchý – paradoxně proto, že přes sebe řve více MC'z. Deszczu Strugi za gramcema však parádní, jak zwykle. V polovině odcházíme směr auto, setkáme se s výsadkovými dodávky policistů, kteří jsou v Polsku zvlášť agresivní a za pivo v ruce tě pomalu zmlátí a dají pokutu za sto złotých. Nepokoušíme osud a skrz mlhu směr domov. Nevím, nevím, čekal jsem od této akce více, a to po všech stránkách. O věrohodnosti výsledku se ostatně můžete přesvědčit při zkoukávání následujících videí – Or D'Oeuvre final a DJ Eprome final.

Výsledky:

Show:

01. Eprom
02. DJ 2 P
03. The Fader Conspiracy (Ride + Kwan)

Technical:

01. Eprom
02. Or D'Oeuvre
03. Rob Bankz

Txt: Khoma
Foto: Fik

Tagy: IDA 2007, International DJ Association, DJ Lowa, Tigerstyle, Troubl', Krime, Zip Skład, Kraków, Marc Hype, Jim Dunloop, Soak, Eprom, Rob Bankz

Rubrika: Reporty a fotky, 11. prosince 2007, Khomator & Fik

Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž
Fotka ke článku IDA 2007 přineslo světového vítěze, ale také zklamání a rozhořčení! Vládne v turntablismu protekce? / Reportáž


Komentáře

01.08 - 11. prosince 2007

 

kroť se prosím tě :)


08.10 - 11. prosince 2007

rave:  

nemohl jsem to rozhorceni v sobe dal drzet…musel jsem to ze sebe vypustit ven:D


10.24 - 11. prosince 2007

…  

jen upresneni…ze tablism neni o rychlych rukou…


10.38 - 11. prosince 2007

 

jen jak jsem zkoukl ty videa…tak urcite Eprom.. Finale uz je hodne chybkach


12.24 - 11. prosince 2007

to vanito  

Ja myslim, ze souteze v turntablismu rozhodne o rychlosti jsou, neboli neznam svetoveho sampiona, ktery by nebyl rychly:)


12.41 - 11. prosince 2007

 

já budu věřit Nikolovi a Lowovi, minimálně dokud se nepodívám na videa a možná i pak :)


14.04 - 11. prosince 2007

Ale kluci  

To jste vazne tak naivni, ze se necemu podobnemu jeste divite? Kolik je to let, kdy probihala v Nemecku Vestax Extravaganza, kdy tam Trafik JEDNOZNACNE vydrtil Kosteka a presto vyhral typek v cervenobilem duragu? Kolik to je, kdy dal Five ve finale Krimeovi takovou sadu, ze by kazdy jiny prosil o komplikovanou frakturu obou rukou a dozivotni zakaz hrani a stejne vyhlasili vitezem Krimea? Eprom je kruty skrecer, ale jak si nekdo muze pro boha jen na vterinu myslet, ze zpoceny hornik Eprom muze konkurovat Or D'Oeuvreovi (jehoz krkolomne jmeno jste tu mimochodem zkomolili)? Uz tenkrat v Krakowe, kdyz nesmyslne zarizli Fivea nam bylo receno neco ve smyslu „vite, Krakow je hodne nacionalisticky, mi bychom ten titul Fiveovi klidne dali, ale to byste neodesli z klubu po svych a Fivea by zabili“… Agentura Zooteka, ktera to cele poradala, to je uz jejich klasika, krom jedineho battlu, kde Five po zalsuze vyhral jejich akce vypadaji jako predem pripravena oslava domaciho DJingu, znovu pripomenu Vestax Extravaganzu pro VYCHODNI EVROPU, coz v realu znamenalo 0 az 1 Slovak, 1 az 3 Cesi a vsechno, co ma v Polsku dve ruce a pousti desky v poctu 10 a vice… Nic proti domacim porotcum, JEDEN tam z ucty k poradatelske zemi byva vzdy, ale 2? Navic v porovnani se zahranicnimi kapacitami vlastne uplne nuly? Ubohost, ktera me ale bohuzel vubec ale vubec neprekvapuje, podobne jako kdyz Tigerstyle dostal v Japonsku od zoufaleho Japonce…


14.05 - 11. prosince 2007

Ta Extravaganza  

Probihala samozrejme v Polsku, v Krakowe, to jsem se upsal, sorry :)


16.27 - 11. prosince 2007

IDA  

z toho videa je p**u patrné kdo je better,zvuk je špatný,museli byste tam být.Turntablismu moc nerozumím ale moc rád si poslechnu a zkouknu,a to co ten frantík předváděl jsem v životě neviděl(hlavně tak PŘESNÝ beatjuggling).Proto mě rozhodnutí poroty totálně rozesralo,ale pak jsem si vzpoměl vždyť se to koná v Polsku,takže jsem se zas až tak nedivil…jináč čekal jsem od toho trochu víc.line up divný nevím proč to nacpali všechno na sebe a pak až vystoupení,zajdu si na pivko a jsem rád že stihnu finále,uf…ale jinak super podívaná


16.30 - 11. prosince 2007

 

jména opravena :) Otázka je, jestli soutěž typu IDA nemá být vzhledem k tomu, co jsi napsal, nakonec plně ignorována, když je o výsledku předem jasno a národní kola jsou pak nakonec k ničemu, když pomineme to, že ukazují kdo je nej z ČR?


17.40 - 11. prosince 2007

 

Frantík neměl konkurenci, když vyhlásili vítěze, nevěřil jsem vlastním uším..každopádně u mě zvítězil Rob Bankz, měl perfektně natrénované sety


18.04 - 11. prosince 2007

k tomu vsemu  

Me jen prijde, ze se porota vubec neridi filozofii IDA. ITF slo do kytek, diky tomu, ze ta soutez byla pretechnizovana a lidi prestala bavit. Proto vznikla IDA, kde se ma prihlizet k reakcim publika a tim padem by to melo nutit DJs, aby delali sety zabavnejsi. A navic ptal jsem se polskych organizatoru, proc Eprom dostal nejakou divokou kartu???Kazdy se jen pousmal a pokrcil rameny. A jeste mi tak doslo, ze Eprom musel byt i prvni v eliminaci, protoze do semi battlu sel proti belgicanovi, ktery byl evidentne ctvrty. Nad tim mi taky zustal rozum stat. Ale jinak se mi ta akce moc libila po vsech strankach.


19.17 - 11. prosince 2007

to lowa  

Není rychlost jako rychlost… Je něco dělat rychle scratche a něco mávat rukama a mlátit do desek ;-)


12.14 - 12. prosince 2007

to all  

Kdo nebyl neví!.....Ta francouzská mašina měla tak špičkovou techniku, že se na ni jednoznačně nechytal ani jeden ze soutěžících!!…jak napsal Nikis, s otevřenou hubou sem civěl od začátku až do konce!!......Eprom dle mého neměl postupit ani z první 12ky.......natož tak vyhrát! Vždyť on se na tuhle soutěž ani nekvalifikoval­...........Výs­měch celé polské organizaci! .......Ale jinak super akce......a úroveň djs perfektní!..až na vyjímky


13.00 - 12. prosince 2007

Tak by mě zajímalo  

Jaký byl názor poláků, jestli se to někomu nezdálo divné. Nebo jestli nacionalisticky drželi hubu a tupě recitovali klišé formulku Big Up Empron:-/


fik
18.48 - 12. prosince 2007

fik for karel  

je to k placi,ale tak to bylo.


21.21 - 12. prosince 2007

UWAGA UWAGA HNEDE MATNE TREFILO POLAKA  

Epron a champion?Vubec nesouhlasim.Pro me je jasny favorit Or D'Oeuvre .Eprona nasli na smetisti ne? :/


00.08 - 13. prosince 2007

bon keny b  

EPRON :))


17.17 - 19. prosince 2007

 


17.18 - 19. prosince 2007

 

EPROM rules!!!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama