METANCITY – nejen Hip hop

Záhrobní rýmy z Brooklynu aneb Necro poprvé v ČR / Reportáž z koncertu v Lucerně

Každý fanoušek rapu musí být tento rok v sedmém nebi. Co víc, je jedno, jestli každý den prosedí hodiny sledováním MTV nebo hledáním na Internetu po někom, koho nikdo nezná. Ve srovnání s minulými léty jde opravdu o neuvěřitelný posun. Jenže všechno má někde své meze a všechno vždy nemusí být tak růžové, jak by se dalo čekat. Tím se dostávám až k pondělí 19. listopadu do Lucerna Music Baru, kde se v ten večer představil brooklynský Necro, kontroverzní osoba nejen svým pojetím rapu spojená s labelem Psycho+Logical-Records nebo spřízněným Uncle Howie Records. Jaké bylo pokračovaní rozjetého vlaku „rapová turné v ČR“ v roce 2007?

Předně se Necro v LMB neukázal sám. Tu čest, předskakovat mu si odbyl Emdee se svým dlouholetým mužem za zády, DJem Tuco. Hanba na mou hlavu, že jsem doposud neslyšel The Flowtion Picture. Každopádně to málo, co jsem si posbíral po koncertech ve mně neustále zanechává víc než dobrý pocit. Skvělá a různorodá flow, občas až neuvěřitelná rychlost, a když už z toho člověk něco pochytí, tak význam ani neurazí posluchačovo kulturní já (pokud má posluchač alespoň něco společné s hip-hopem). Takový byl i předskok Emdeeho v Lucerně. Navíc doplněný o pár hitovek z mixtapu. Skvělé až do doby, kdy na něm bylo znát znechucení publikem. To bylo až na výjimky dosti vlažné a EmdeeTucem mně přišli jako luxusní doplněk, kulisa. Povinnosti si oba odbyli a dav taky trochu rozhypovali díky opakovačkám, kde se vyskytovalo slovo Necro.

To už ale na stage přichází temné posily z podsvětí New Yorku. Gramo i stage jsou obsazeny, lidé nažhaveni a já čekám na první nakládačku. Ta přichází a spolu s Necrem a jeho dvěma pomocníky si dávám řez minulostí. Jsem trochu překvapen, protože se přeci jen jedná o tour k aktuálnímu počinu Death Rap. Přestože se toho moc zkazit nedá ani se staršími peckami, těšil jsem hlavně na temný mix rapu a metalu. Naštěstí, po chvilce, zjišťuji, že řez je bohatě prokládaný právě novinkami ze zmiňovaného alba. Zazní jak úvodní Creepy Crawl, tak No Remores následovaný Push It to the Limit z neméně kvalitního The Pre-Fix for Death, kde poprvé Necro ukázal svůj pohled na fůzi death metalu a rapu. Skvělé, jsem rád, ale něco tomu chybí a začínám tušit, že se nebude jednat o nadprůměrnou akci, jak jsem si sliboval. Přesto pokračujeme dál a dál, takže nesmíme přeskočit děvčaty zbožňované album The Sexorcist. Trocha přemlouvání a pár děvčat se odvažuje nahoru na stage. Nakonec jich tam je už dost a rozjíždíme Who's Ya Daddy? zakončené vyvoláváním: „Show your tits“. Tradičně se nic nekonalo, ach jo… Děvčatům aspoň poděkujeme a zpět k Death Rapu.

Zastavuju se u Suffocated to Death by God's Shadow, která je jednou z mých nejoblíbenějších na albu. Bohužel pro tuto skladbu, zvuk byl nastavený úplně jinak a já měl co dělat, abych dobu skladby nestrávil mimo klub. V pomalejší části se dokonce vzpomíná na mrtvé rappery. Škoda jen, že přechod k tomuto aktu od původního průbehu skladby, byl tak násilný, že si toho málem ani nevšímám. Návrat zpět mě ovšem celkem děsí: „… R.I.P. – Listen to the Death Rap…“ To bez alespoň minimální odmlky. No, co nadělám. Nikomu jinému to evidentně nevadí. Skladbu následuje úvodní pecka z Gory Days, tedy Bury You With Satan, a já už pomalu začínám přemýšlet, co dělat po koncertu. Po pár dalších peckách je nám oznámeno, že se zahraje poslední věc, a pak nic. Tak tedy Rugged Shit…celkem mě to bere, koho by nebralo? Dav se taky skvěle baví. Po tom už Necro odchází, ale jeho doprovod ještě zůstává a pomáhá lidem vytáhnout hrdinu večera zpět. Je zpátky do pěti sekund. Zazní ještě další dvě skvělé pecky z I Need Drugs a hvězdy opravdu mizí do útrob klubu. Bohužel před stagí zůstávají skoro všichni fandové a snad ještě deset minut se dovolávají velmi intenzivně návratu. Marně… Akce už totiž skončila před pár okamžiky.

Odcházím, ani nevím, jaký mám pocit. Hodnotnější show měl dost možná i Emdee (škoda, že lidi to moc nezajímalo), zas na druhou stranu Necrův rap je trochu jiný a srovnávat oba je asi taky trochu mimo. Těch nemálo lidí v prvních dvou až třech řádách, co si docela solidně užívali každé slovo z brooklynských úst, mně dávalo pocit, že jsem snad nějaký divný. Vypil jsem snad moc whiskey? Neumím se bavit? Obě otázky mě uvádějí v smích, takže chyba asi byla jinde. Necro měl rozhodně striktní a bezchybný rap. Ale komunikace byla dost zvláštní, spíše jako by se lidi měli chovat podle něj. Je sice pravda, že hiphopové akce mají celkem stádovitý nádech, ale tohle bylo prostě jiné. Když k tomu přidám zmíněné ignorování fans na konci. Jedna věc je mít arogantní image, druhá je jezdit s tím show. Určitě to jde, ale tohle nebyl ten případ. Necro je prostě zvláštní… Jinak snad není co vytknout. Lucerna Music Bar patří mezi moje oblíbená koncertní místa a z tohoto pohledu nezklamal.

Fotoreport Eri-Ador&G4

Tagy: Necro, Lucerna Music Bar, Death Rap, Emdee, Tuco, Mr. Hyde, Gory Days, I Need Drugs

Rubrika: Reporty a fotky, 25. listopadu 2007, FreezingKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama