METANCITY – nejen Hip hop

Gentleman: Reggae ambassador z Kolína / Přečti si profil a navštiv jeho pražský koncert

Gentleman je doma v Německu skutečnou star number one a jeho úspěšné album Confidence se dostalo během prvního týdne od vydání do čela německé oficiální hitparády Billboard! Jako jediný evropský zpěvák koncertoval i na velkých jamajských festivalech a zásadně ovlivnil dění na německé hudební scéně.

Gentleman se narodil před třiceti lety v Kolíně nad Rýnem jako Otto Telmann v rodině luteránského kněze. Když bylo Ottovi sedmnáct let, jel s rodiči na prázdniny na ostrov Sv. Lucie. Z tohoto malého ostrůvku je jen pár hodin letu na Jamajku, kde mladý Otto zažil zásadní setkání s životem chudých vesničanů. Z hudebního hlediska je navíc důležité, že tam poprvé uslyšel zvuk pouličních dancehallů. Doma v Kolíně nad Rýnem se Otto a.k.a. Gentleman dal v roce 1992 dohromady s DJ's jménem Ingo a Backra, kteří si začali říkat Pow Pow a rozhodli se propagovat karibskou kulturu v tehdy totálně rockovém Německu. Ještě ten rok odjeli společně na Jamajku.

V Montego Bay byla partička představena King-a-tone, jednomu z veteránů jamajských soundsystémů, které chtěli partě bělochů ukázat, jak to v dancehallu chodí. Za velkého aplausu jim dali lekci toho nejstaršího raritního roots a zasvětili je tak do jamajských hudebních kořenů. O několik dní později se Gentleman ve stejném městě zúčastnil show mladých talentů a společně se svým německým kolegou Chicken Georgem tam vzbudili nefalšované veselí. To všechno přineslo první kontakty s domorodci, a když letěli Pow Pow domů, vezli si s sebou partu svých prvních dubplates (tj. vinylů s originálními verzemi věnovanými jejich soundsystému) a samozřejmě nadšení, že to v Německu pořádně roztočí.

Pow Pow vyhráli o něco později velký Clash o nejlepší soundsystém v Evropě a Gentleman se brzy stal v Německu nejpopulárnějším zpěvákem, který prokázal, že je vedle své melodičnosti i neuvěřitelně flexibilní vokalista. Vedle Pow Pow movement spolupracoval s Digital Diamond Crew, Silly Walks Soundsystem, Lipsia a hlavně s hiphopery jménem Freundeskreis, pro které nazpíval refrén k písničce Tabula Rasa. Ta se neočekávaně stala v Německu velkým hitem, takže první velké turné a úspěchy zažil Getleman právě s touto partou doprovázenou kapelou Killin Riddim Section. Ti poté hráli i přímo pro Gentlemana, ale po krátké době se raději dohodli, že půjde každý svou cestou. Gentleman se dal vzápětí dohromady s Far East Band, se kterými zpívá dodnes.

V roce 1999 vyšlo první album Trodin On plné beatů na pomezí hiphopu a dancehallu, čímž si Gentleman zajistil přízeň obou komunit. Mezi hosty se na desce objevili domácí Mighty Tolga, Meli, Max, Afrob, Ju & Sekou i pár Jamajčanů (Richie Stephens, Jack Radics a Terry Linen). Ottova jedinečná lyrika, nasazení a už zmíněná melodičnost jsou skutečně originálním klíčem, který zpřístupnil reggae mnoha dalším posluchačům po celém světě. Gentlemanovy texty se navíc točí kolem témat té nejlepší tradice roots reggae, tedy poselství šířícího porozumění a hledání Stvořitele v každodenním životě, zásadně nezpívá o zbraních, ani o sexuálních polohách a pozlátku, které mu přinesl ten pravý showbizz.

Na jaře 2002 vydává své druhé album Journey to Jah, na kterém vedle skvělých Far East Band hostují Morgan Heritage, Luciano & Mikey General, Bounty Killa, Capleton, Junior Kelly nebo Jah Mali a Daddy Rings. Toto album způsobilo v celém Německu hotové pozdvižení a i za hranicemi země je dodnes opěvováno jako most spojující Evropu s Jamajkou.

Třetí album jménem Confidence a vyšlo v srpnu 2004 a během prvního týdne se stalo nejprodávanějším albem v Německu. Gentleman ještě posílil svou spolupráci s jamajskými producenty a zpěváky. Vystupoval letos na Stingu (asi nepřísnější ragga festival na světě), za účasti 30 000 lidí byl zvláštním hostem na festivalu Kwanzah v hlavním městě Kingstonu a v neposlední řadě zpíval na akci Dancehall Rock, kterou pořádá Barrington Levy. V současnosti má Gentleman na kontě nejnovější počin Another Intensity, jenž právě chystá představit 21. listopadu v pražské Lucerně. Předskakovat mu bude slovenská jednička Polemic a z Německa Martin Jondo. Více informací zde

Gentleman Myspace

Tagy: Gentleman, Far East Band, Another Intensity, Confidence, Trodin on, Journey To Jah

Rubrika: Profily, 1. listopadu 2007, LomeshKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama