METANCITY – nejen Hip hop

dälek minulou sobotu zničili Archu, MoHa! a Regenorchester XII jim zdatně sekundovali / Reportáž z jednoho dne festivalu Stimul

Když by se mě někdo měl zeptat, co mě v poslední době nejvíce vyvedlo z míry a zároveň maximálně nadchlo, reakce by byla jasná. V superlativech bych se rozkecal o sobotním večeru 20. října stráveném v prostoru pražského divadla Archa. V tuto dobu zde probíhala jedna z částí festivalu Stimul. Bohužel jsem měl možnost zažít si pouze tento malý střípek z celého dění. Naštěstí mezi průvodci byly špičky v tom, co dělají (slovu žánr bych se raději vyhnul), jmenovitě MoHa!, Regenorchester XII a, z našeho pohledu, hlavně dälek, experimentální „hiphopové“ duo z Newarku v New Jersey, které vydává u podivína Mikea Pattona a které mezi svými posluchači shromažďuje podstatně více lidí z nehiphopové sfé­ry.

Sloganem festivalu Stimul je experiment is future mainstream. Jestli mi ten večer něco přesně zapadlo pod slova experiment a future byla to právě dvojice Morten Johan Olsen (bicí) a Anders Hana (kytara, klávesy, elektronika). Hana nenápadný, zato ďábelsky jistý za klávesami a s kytarou v ruce. Olsen zase jak ze zapadlého karavanu někde na středo-západě US (tupý výraz a zelený plastový průhledný kšilt, klasika!) s přesností robota. Oba přicházejí před příjemně plné/prázdné pódium a dostává se jim příjemného přivítání. Pár doušků piva na rozehřátí a bum, nevíš, kde máš hlavu. MoHa! začali tak zostra, že jsem se z toho nějakou chvilku musel vzpamatovávat. Takový hardcore sound s příměsí naprostého, zdánlivě nekontrolovaného hluku, je u podobné hudby při poslechu CD ještě relativně dost líbivou záležitostí. Proti live performance je ale něco takového jako koukat z Nebe na Očistec a přímo se jím procházet. Po chvilce se nechávám naprosto vtáhnou a do reality mě vrací zpět jenom pauzy mezi jednotlivými tracky. Norská dvojka na chvilku ukázala, že i neukázněný noise s příchutí metalu a temné elektroniky, se dá proložit příjemným ambientem. Ani jsem nevěděl jak a najednou už jsem jim tleskal hlavu plnou překvapení, nadšení a otázek.

Krátka pauza, zotavení, posilnění a už se zjevuje mezinárodní sestava čtyřky Regenorchester XII. Musím se přiznat, že oproti MoHa! to nebyl můj šálek čaje. Dechové nástroje zase tak nezbožňuji a zde trubka přeci jen docela slyšet byla. Přesto stačilo jenom pár tónů a veškerá moje pozornost se upírala k pódiu. Franz Hautzinger (trubka) začal za pomoci Christiana Fenesze (laptop), Luca Ex (basa) a Tonyho Bucka (bicí) opravdu monumentálně, až mi pomalu byla hanba zvedat vůbec oči. Postupně se ale jejich improvizace rozjížděla a skvěle kompozičně zvládnutá mašina neúnavně pokračovala dál do noci. Pokud se jedná o zrak, určitě zaujal basista svým nasazením. Ostatně ani sluch neurazil. Skupina ukázala, že umí zahrát tvrdě i jemněji, vždy však dostatečně bohatě a hlavně kompaktně, aby skočila v podobném stylu jako se začalo. Opět potlesk, opět skvělý zážitek, až už mám pocit, že to dál posunout nepůjde.

To jsem ale šeredně mýlil. Samotné duo dälek nechalo nejdřív samostatně zahrát svůj doprovod. Na ten nejdřív dav zpočátku reagoval chladněji, pro dost lidí se asi jednalo o překvapení. Potom ale na prkna, co běžně znamenají svět, přichází pravá nenávist z Newarku. Mohutný Oktopus za laptopy kryjící záda MC Dälekovi za mikrofony. Dälek při svém rapu jakoby ani nevnímal okolí, prostě se jen absolutně zle rozhlížel a nechal ze sebe sálat temnou energii. Při instrumentálních pasážích napětím bere hlavu do dlaní, dokud jeho pohled zpět do davu nezaboří tvůj duševní klid hluboko pod zem. Za ním celou dobu nepříčetně skáče Oktopus a nanejvýš se občas zastaví nad svými mašinami, aby se stejně dál pohupoval do rytmu hluboko schovaného pod složitým instrumentálním skeletem. Do toho oba zažraní hudebníci po obou stranách… Archa se otřásá v základech a já zde poprvé v životě vidím pravý koncertní zápal a neskrývané prožívání hudby. Naprostá dokonalost, které se při poslechu doma nemůžeš ani dotknout.

dälek přinesli hlavně mrtvé rýmy z posledního kompaktu Abandoned Language, ze kterého čerpali po většinu své show. Spusta skladeb díky dodatečnému doprovodu získala nový rozměr. Při kombinace tohoto i výše zmíněného by se jenom těžko dalo pochopit, kdyby si přítomní nevydobyli přídavek. Oni si ale řekli o dva a s radostí se jim bylo vyhověno. Čas dnešního posledního koncertu se tak příjemně roztáhl něco přes hodinu a všichni mohli být maximálně spokojení, včetně hiphopového dua. Což byl vlastně snad jediný okamžik, kdy na Dälekovi bylo vidět něco jiného než bolest, napětí nebo nenávist. Snad dojde svému slibu a v blízké době se tu ukáže společně se svou kapelou znovu. Pokud bych měl zpětně zmínit alespoň pár skladeb, jednoznačně nesmím vynechat (Subversive Script), která mám pocit hrála jako poslední, a tak už bez doprovodu. Přechod do druhé půlky skladby měl přesto sílu trhat omítku. Rozhodně potom také všechny skladby s tlumeným mikrofonem nebo třeba Isolated State, která mi na CD zněla poměrně nevýrazně, ale zde navodila neuvěřitelně temnou a nejistou atmosféru.

Když trojkoncert skončil, měl jsem jenom jedinou starost: „Jak o tomhle zatraceně napsat? Vždyť to ani nejde.“ A vážně to nejde, pár koncertů a party jsem už zažil, ale aby mi slova o nich připadala tak prázdná, jsem pocítil poprvé až teď. Každopádně organizátorům se povedlo přivést do Prahy opravdu skvělý výběr umělců, vybrat opět úžasný prostor divadla Archa, skvěle ozvučit prostory a přivést lidi, co mají zájem o současnou experimentální hudbu na jedno místo. Jen těžko jsem odolával, abych se nešel do divadla na Florenci podívat i další den. Co si zaslouží vypíchnout je atmosférická světelná show a výplň mezi koncerty ve formě projekce videoklipů. Nezbývá než se jen těšit na jaro a další nadílku od Stimul týmu.

Fotky z Archy na Bbarák.cz

Tagy: dälek, MC Dälek, divadlo Archa, koncert, Oktopus, MoHa!, Abandoned Language, Regenorchester XII

Rubrika: Reporty a fotky, 26. října 2007, FreezingKomentáře

Článek dosud nebyl komentován.

Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama