METANCITY – nejen Hip hop

Kdo jsou Afrodisiak? Kapela, kterou stojí za to vidět! / Reportáž z koncertu ve Staré Pekárně

Existuje spousta možností, jak se dostat na koncert kapely, o které jste dříve neměli ani ponětí. Jednak můžete věřit dramaturgovi vašeho oblíbeného klubu, jednak můžete dát na doporučení vašich znalejších kamarádů. Stejně tak můžete na něco zajímavého narazit v hudebních časopisech nebo v různých internetových magazínech či v diskusních fórech. Je ale pravdou, že se někdy zkrátka setkáte se jménem, o němž ve vašem okolí ještě nikdo neslyšel. V tom případě se bude pravděpodobně jednat o začínající uskupení, amatéry v tom nejlepším slova smyslu, jenž si teprve na hudebním poli razí svou cestu. Těmi se pro mě stali česko-američtí AfrodisiakMC Turnerem, jichž jsme si všiml jen díky tomu, že buď mají dobře zvládnutý management, anebo aktivní jádro věrných fanoušků. Jak jinak si totiž vysvětlit skutečnost, že v našem partylistu jste mohli najít rozpis většiny jejich koncertů? Ať tak či onak, poté, co jsem se o nich dočetl ve Filteru, kde byli zařazeni mezi dvacet největších objevů poslední doby na české scéně, rozhodl jsem se, že jedno z jejich vystoupení navštívím.

Nejdůležitějším úkolem každé kapely je získat si své fanoušky a asi není lepší způsob než projíždět celou republiku křížem krážem a doufat, že z těch několika málo desítek lidí se někomu zalíbíte. Když jsem v pátek 12. října v osm večer dorazil do brněnské Staré pekárny, nebylo nás tam více než pět. Koncert sice začal až po zvukové zkoušce, zhruba za hodinu, ale počet návštěvníků Pekárny se o moc nezvýšil. Počítám tak třicet, maximálně pětatřicet zvědavců, rodinných příslušníků a kamarádů, a to včetně personálu a samotných Afrodisiak. Jo, i tohle k tomu patří. A pokud ještě něco, tak zpravidla výborná atmosféra. A tu jejich vystoupení jednoznačně mělo. Afrodisiak se prezentují jako reggae kapela, ale jak už to tak bývá, jejich tvorba přesahuje do různých žánrů. Ostatně, samotné členy kapely byste od pohledu asi jen stěží přiřadili k reggae.

MC Turner, především zpěvák-imitátor s rozpětím od Boba Marleyho po Shaggyho, hraje na španělku a díky svému účesu vypadá jako správný emo guy. Viditelně starší bubeník Michael budí dojem obchodního ředitele v civilu, zatímco talentovaného basáka Ondru byste nejspíše šoupli někam do hip-hopu. Afrodisiak doprovázel na elektrické kytaře se soustavou efektů pravděpodobně zcela „normálně“ vypadající bratr Miller, alespoň podle toho, co jsem pochopil z jejich oficiálních stránek. Taky máte občas pocit, že někdo z nějakého důvodu do kapely zkrátka nezapadá? Sem nezapadal nikdo, a přesto to znělo více než dobře. Jakmile se totiž čtveřice chopila nástrojů a začala svůj přibližně osmdesátiminutový koncert, už nešlo jinak než se soustředit jen na muziku.

Už při zvukové zkoušce jsem se dobře bavil a v průběhu večera tomu nebylo jinak. Když mají muzikanti smysl pro humor, snáze se necháte strhnout. Našla se sice slabší místa, kapela toho hrála dost a na některých skladbách bylo co zlepšovat, nicméně můj celkový dobrý dojem to nijak nezměnilo. Zaujala mě píseň Welcome to Pragga, odkazující na velký hit Damiana Marleyho, předělávka skladby I Shot the Sheriff od táty posledně jmenovaného, závěrečné ska také nebylo nejhorší. I když bych se obešel, na závěr dobré. Reggae v podání Afrodisiak dostává popový náboj, díky kterému by dost dobře mohli zabodovat u širšího publika. Přitom kapela má potenciál oslovit i náročnějšího posluchače, nudit se určitě nebude.

Jen Ondru bych doporučoval držet dál od mikrofonu. Svůj nástroj zvládá výborně, o čemž mimo jiné svědčí hláška večera „Vyser se na reggae a hraj jazz. Máš na to!“ kohosi z publika, jež se pochvalně vyjadřovala k působivému tappingu, pořvávat by ale nemusel. Zvláště když má Afrodisiak hned několik hlasů v hrdle frontmana MC Turnera, který nakonec dostál i titulu před svým jménem, když v jedné z posledních skladeb rapoval. Pokud hledáte neokoukané tváře, pak jednoznačně budou Afrodisiak to pravé. Chyby se sice našly, ale o to zajímavější bude sledovat, jak se skupina bude dál vyvíjet. Koncert povedený, recenzi jejich dema snad co nejdříve.

Afrodisiak Website

Tagy: Afrodisiak, Michael, Ondra, MC Turner, Miller, report, Stará Pekárna, Brno, koncert, reportáž, Welcome to Pragga

Rubrika: Reporty a fotky, 15. října 2007, RavenakKomentáře

10.09 - 30. dubna 2008

potencial  

jo tadla kapela ma potencial, videl sem je teda zive jen jednou, ale fakt dobry – vyborny!


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama