METANCITY – nejen Hip hop

Kdyby nebylo Bobbyho, žádný James Brown by nikdy neexistoval / Odpočívej v pokoji, Bobby Byrde

Všichni si můžeme být ve svých životech jisti jedinou věcí, a to smrtí. V minulých dnech nás opustila další legenda, bez níž by hudební svět určitě nebyl takový, jaký ho dnes známe. Ačkoliv nikdy nedosáhl patřičné popularity, každý z fanoušků Kmotra soulu Jamese Browna o něm ví. Bez Bobbyho Byrda, jemuž přezdívali Godfather’s God­father, by totiž nejenže nevznikla celá řada hitů – Please, Please, Please počínaje, Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine konče -, bez Byrda by dost možná žádný James Brown nebyl. Alespoň tedy ne ten, na kterého všichni vzpomínáme. V historii sice žádná kdyby neplatí, ale kdyby se jednoho dne za mladého Browna nezaručila Byrdova rodina poté, co se Bobby seznámil s Jamesem při baseballovém zápasu, mladý Mr. Dynamite by patrně dál pokračoval ve své kariéře drobného zlodějíčka a příležitostného kriminálníka a nikdy by nedosáhl úspěchů, které dnes honosí jeho jméno.

Brown byl tou dobou v nápravném zařízení pro mladistvé, a protože mu šel sport celkem od ruky, dostal se do tamního baseballového týmu. Při jedné takové hře mezi vězeňským a jedním lokálním týmem, jehož členem byl právě Bobby, se spolu dali tito dva mladíci se zálibou v gospelu do řeči, a byla to právě Bobbyho rodina, která si na ústavu vymohla propuštění Jamese na podmínku. Bobby měl s vystupováním již podstatně větší zkušenosti. Vždyť Brownova první skupina, ze které vzešly jeho pověstné The Famous Flames, byla právě The Avons, ta gospelová skupina, kterou vedl Bobby Byrd. The Hardest Working Man in Show Business byl především schopný kapelník, který se dokázal obklopit talentovanými lidmi. Snižovat jeho zásluhy na úspěchu, kterého dosáhl, by bylo nemístné. Nicméně, bez lidí jako právě Bobby Byrd by Brown nikdy nebyl tam, kde byl.

Co se zpěvu a vystupování týče, Brown byl stvořen proto, aby na sebe strhával pozornost. Jeho nezaměnitelnému projevu mohl nepříliš výrazný Byrd jen stěží konkurovat, a tak se brzy uchýlil do role doprovodného zpěváka, skladatele a textaře. Jak již bylo řečeno, Sex Machine je jeho výtvor, avšak skladeb, na nichž měl podíl, je mnohem více. Vedle hitů jako Hot Pants, Talkin’ Loud and Sayin’ Nothing nebo Get Up, Get It, Get Involved se spekuluje o míře, se kterou přispěl ke vzniku takových nesmrtelných kousků jako třeba Papa’s Got a Brand New Bag. Laskavého Byrda to však, zdá se, nikdy moc netrápilo. Alespoň takto na něj vzpomínají členové Brownova souboru, pro které představoval otce a rádce, za nímž bylo možné kdykoliv přijít a svěřit se mu se svými nejen hudebními problémy.

A zatímco se muzikanti kolem Soul Brothera Number One různě měnili a střídali, Byrd zůstával, a to až do sedmdesátých let. Byrd nahrál ještě pod Brownovým dohledem několik R&B hitů a po roce 1973 samostatně pak také pár ceněných alb jako například On the Move v roce 1994, jež pozitivní ohlas obdrželo především v Evropě, kde bylo ostatně také vydáno a kam Byrd často jezdil koncertovat. Pokud máme zmínit některé z Byrdových nahrávek, pak to bude vedle středně úspěšných písní jako We’re in Love, Soul Man či I Need Help (I Can’t Do It Alone) především jeho největší hit I Know You Got a Soul z roku 1971. Výborná záležitost, jíž k nesmrtelnosti mimochodem dopomohla slavná rapová dvojice Eric B. & Rakim, kteří ji vysamplovali pro svůj stejnojmenný hit z legendárního alba Paid in Full.

A samplování se nevyhýbali ani jiní rappeři. Ačkoliv sám toho příliš nenahrál, můžeme počet těch, kteří si vzali kousek z jeho tvorby, počítat na desítky. Namátkou se mi vybavují například A Tribe Called Quest, Public Enemy, Run DMC, Ice-T, Das EFX nebo pak také třeba Special Ed, Ugly Duckling či Jay-Z, k němuž v jednom rozhovoru Byrdova žena, Brownova dlouholetá zpěvačka, Vicki Anderson řekla, že jen díky jeho penězům si dnes mohou dovolit žít v tak krásném domě, jaký mají. Bobby Byrd zůstal do posledního okamžiku vstřícný a usměvavý. Třebaže nedosáhl celosvětově zaslouženého uznání, Jamese Browna respektoval a ctil, což také dokázal na jeho pohřbu v loňském roce, kde společně se svou ženou zazpíval.

Bobby Byrd, narozený 15. srpna 1932, zemřel ve středu 12. září 2007 na rakovinu v kruhu své blízké početné rodiny ve svém domě poblíž města Loganville. Bylo mu třiasedmdesát let.

Bobby Byrd – I Know You Got Soul
Bobby Byrd – Soul Man
Bobby Byrd – I'm Not to Blame
Eric B. & Rakim – I Know You Got Soul

Tagy: Bobby Byrd, James Brown, I Know You Got Soul, funk, soul, zemřel, dead, Sex Machine

Rubrika: Profily, 14. září 2007, RavenakKomentáře

16.28 - 15. září 2007

RIP  

další velká rána… tenhle tejden je snad prokletej… btw: 11.9. joe zawinul, 12.9. bobby byrd, 13.9. tupac shakur


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama