METANCITY – nejen Hip hop

Brno je zpátky ve hře! Tafrob to solí s vtipem a natočil výborné album / Recenze Není co ztratit

Český hip-hop si rozhodně na obvyklou letní okurkovou sezónu nemůže stěžovat. Koná se jedna velká akce za druhou, denně se objeví zajímavá novinka o tom, že někdo něco chystá, a dokonce se někteří rozhodli, že právě v tomto období, které prodeji moc nepřeje, vydají navzdory všem okolnostem svou desku. Když se navíc jedná o debut, je to opravdu sázka na nejistotu. Tafrob hrál vabank a vyhrál. Jeho první album Není co ztratit překvapivě jde dobře na odbyt a vypadá to, že se brzy zařadí do desítky nejprodávanějších českých hiphopových počinů. A to zvláště dnes, kdy si originál kupuje jen málokdo a nebýt z Prahy je stále velkou překážkou, skutečně něco znamená. Fanoušci se i bez nijak závratné mediální kampaně vyjádřili celkem jasně. Tafrob dosáhl jednoho z nejcennějších úspěchů na české scéně, vydal desku, která jednoznačně patří do mého žebříčku nejlepších desek českého hip-hopu od jeho počátku. Není co ztratit – album roku. Na rozdíl od Pavla si něco takového tvrdit nedovolím. Přece jen máme teprve srpen a ještě může kdokoli vydat něco lepšího, popřípadě by jeho kus minimálně soupeřil s rovněž debutovým albem 365 kapely IdeaFatte. No, zanechme podobných úvah, na to je ještě čas, a přejděme k tomu podstatnému.

Není co ztratit je dalším počinem ze stáje Blind Deaf, tím pádem je více než jasné, že za většinou podkladů stojí pan majitel DTonate. Ten tradičně odvedl dobrou práci (nepsal jsem to už?) a i když je třeba taková Musíš si to ošéfovat s hostující Mojí rečí na mě už příliš, je to právě on, kdo stojí za kvalitami této desky. To, co výborně fungovalo na kompilaci Blind Deaf Sampler, se zde jen potvrzuje. Decklovy beaty Tafrobovi sedí jako já teď na židli a pokud vás úplně nechytnou battle rýmy, leccos dokážou zachránit. Taková Knockout s vysamplovaným orientálním vokálem je toho příznačným příkladem. Skvělý sampl má rovněž pomalejší Chtěl jsem mít.., který tak dokonale vystihuje atmosféru celého tracku a posunuje ho o level výš. Možná jen Stíny bych nechal v původní verzi. Remix sice působí daleko propracovaněji, ale zrovna v tomhle případě by nebyla jistá syrovost na škodu. Šéfovy beaty od ostatních, za nimiž stojí DJ Wich, DJ Opia, Dysmusax a Dup X, bezpečně rozlišíte, nicméně nelze říct, že by je nějak výrazně převyšovaly. Naopak, vzájemně se doplňují a přesně zapadají do mozaiky produkce celé desky.

S povedenými instrumentálkami se tak trochu počítalo, bylo tak jasné, že hodnocení Není co ztratit se bude odvíjet především od hlavního protagonisty. Taf byl, je a bude battle rapper. Nic víc jsem od něj nečekal, a třebaže se pouští i do osobních témat jako v love songu Dám Ti co budeš chtít (Those Simple Things Can Work) se zpěvačkou Pawlee nebo ve velmi intimní Chtěl jsem mít.., ve které to dává sežrat svým nezodpovědným – a to je ještě slabé slovo – rodičům, záběrem témat nepřekvapí. Co ale pro něj hraje, je jejich zpracování. Tafrob Děvko ukazuje úctyhodnou slovní zásobu, i když se to pod množstvím nadávek nemusí na první pohled zdát, má velmi živou a bohatou fantazii a umí poskládat příběh, v němž skloubí veškerá klišé tak, že nepostrádají vtip. Bude vás to bavit, o to jde. Nemusíte mu všechno věřit, vždyť to ani není třeba. Nezáleží na tom, že asi nikdy nikoho neunesl, nezabil nebo neskončil pod tlakem jak Bow Wave. Důležité je, že si to umí představit a vám to stylově zprostředkovat.

Z toho důvodu taky nevytýkám umístění jen pár stop se od sebe se nacházejících skladeb, které spolu vzájemně nevycházejí. Patrně jen u Tafyho mi bude jedno, že v jednu chvíli vyznává lásku své ženě, zatímco pak bude s Jay Dieselem, jenž mimochodem jede velmi dobře, dávat Striprep. Až na papírově nejsilnější Musíš si to ošéfovat a Konec hry (Nevíš jak je těžký pt. 2)Kaidžasem, u níž spíš nevím, co si vlastně myslet, nemám co vytknout. Pokud chcete dobrou battle desku s něčím navíc, pak vám Tafrob splní vaše tajné přání. Čekali jsme dlouho, ale stálo to za to. Fanoušci už vědí. Doufejme, že i kritika si ho všimne a snad pro jednou vypustí tolik trapné odsuzování všeho, co není z Prahy. Nic si nenalhávejme, tohle bohužel skutečně funguje. Kdyby to tak nebylo, pak jsou IlluzionistsAkou, kterým Taf nechal celou skladbu DJ Is Not a Jukebox, nejlepší DJskou crew v České republice a hrajou co dva dny na jiné akci. Není co ztratit, Tafrob to ví a bude zkrátka muset víc makat, i když s tím, co pustil ven, už má své místo na předních příčkách jisté. Opakuju, jedna z nejlepších desek tohoto roku!

Hodnocení: 2–

Tracklist:

1. Intro (prod. Doppel Skoops)
2. Tady jsem (prod. Dysmusax)
3. Není co ztratit (prod. DTonate)
4. Musíš si to ošéfovat feat. Moja Rec (prod. DTonate)
5. Dneska v noci (prod. DTonate)
6. Stíny (remix) (prod. DTonate)
7. Kdybych nebyl rapper (prod. DJ Wich)
8. Dj is not a jukebox feat. Illuzionists & DJ AKA (prod. DJ Opia)
9. Dám Ti co budeš chtít (Those simple things can work) feat. Pawlee (prod. DTonate)
10. Konec hry (Nevíš jak je težký pt.2) feat. Kaidžas (prod. DTonate)
11. Knockout (prod. DTonate)
12. Striprep feat. Jay Diesel (prod. DTonate)
13. Chtel jsem mít.. (prod. DTonate)
14. Únos (remix) (prod. Dup X)
15. Skoncilo to (prod. Dysmusax)

http://www.blinddeaf.cz
http://www.myspace.com/tafrob

Tagy: Tafrob, Není co ztratit, Nevíš jak je těžký, DTonate, recenze, Blind Deaf, český hip-hop, DJ Wich

Rubrika: Recenze, 15. srpna 2007, RavenakKomentáře

13.52 - 15. srpna 2007

Výborné album  

Taf umí


14.12 - 15. srpna 2007

skvělé  

škoda, že teď nemám ani korunu (téměr doslova). všude slyším samou chválu… jinak s tou mediální kampaní si nejsem moc jistý, jestli vážně byla mírná. v praze se jeden čas nedalo nikam kouknout, aby tam nebyl tafrob :) kdyby aspoň byl vidět celý :-D

a k tomu praha vs zbytek. si pamatuju časy, kdy Naše věc a právě Illuzionist, tehdy ještě třeba s Questablist (nebo tak nějak) rozhodně neměli nouzy o akce (tehdy jich teda nebylo tolik).. možná si za to, minimálně to brno, může tak trochu samo ;-) a u těch DJs to IMO ještě možná bude tím, že páni promotéři nestaví klubové večeri na DJích, ale rapperech – to je podle mě v ČR sice naprosto zcestná myšlenka, jenže do toho já moc kecat nemůžu, že… takže si málokdo tahá DJs na akci z druhé strany republiky. to je fakt jenom můj aktuální názor, bez hlubšího zamyšlení (celkem spěchám a byl bych rád, kdybych už za sebou zavíral dveře).


14.41 - 15. srpna 2007

Rave  

tak dik, tedka jeste toho Lavora .)) …ale stejne si nak nemuzu zvyknout, ze vyborne album je u tebe 2– :D


14.55 - 15. srpna 2007

jou jou  

taky souhlasim vyborne album ktere me prijemne prekvapilo!!


15.14 - 15. srpna 2007

fosko  

to máš těžké :) zas já to hodnocení beru v širších souvislostech a pak většinu času strávím nad tím, když si říkám, jak John Legend může dostat stejně jako Tafrob, když je to něco úplně jiného. Znamená to, že je John stejně dobrý jako Taf? To asi ne, ale zase každý dělá něco jiného no..

A album má sice kvality, ale zas na druhou stranu podle mě nevydrží déle jak měsíc dva, ale to je prostě úděl battle desek, že jo.. Neřekne ti toho tolik jako jiné věci, a co pak?


18.28 - 15. srpna 2007

 

Dovolím si nesouhlasit. Toto album je děs a hrůza… obyčejná kopírka SC album roku Panoptikum!!!


18.38 - 15. srpna 2007

 

a v čem to kopíruje supercrooo?)


00.02 - 16. srpna 2007

 

krabičkou, je taková obdélníková… :] to je úděl, kopírovat se holt bude still


11.04 - 16. srpna 2007

nevím co si mám myslet…  

ještě než taf album vydal,četl jsem mnoho prewiew že prý už tam nebude tolik dissu a dá nějaké story tellingy…cd jsem ještě neslyšel ale jelikož tu rave píše že je to battle deska s něčím navíc,tak se asi při poslechu nedočkám toho v co jsem doufal.


11.14 - 16. srpna 2007

leené óczko  

největší sranda je, že já jsem tu desku probral už asi s dvaceti lidmi a každý vytkl úplně ale úplně něco jiného :) v porovnání s ostatními jsem asi moc pozitivní, ale jak to poslouchám, tak to poslouchám a stále mě to baví.

Je to „jednoduchá“ deska, na kterou ti stačí jeden poslech, ale má podle mě sílu a i ty battle věci tě zaujmou nebo pobaví. Má i slabá místa, ale ta jsou většinou taková, že nestojí za řeč, nebo jdou do průměru :)

Nicméně, všichni se nakonec shodli, že se jim ta deska líbí, čili to hodnocení 2– je asi skutečně výstižné :) fjů


15.56 - 16. srpna 2007

2rave  

musim poslechnout.ale slyšel jsem knockout a nelibi se mi ani instro ani rap.mě prostě ten nový rádoby styl nebere


14.51 - 17. srpna 2007

 

Podle mě je to dost dobré album, které mě při poslechu nenechalo chladným. Jestli to tak bude za dva měsíce? Myslím, že jo a i kdyby hudby máme všichni dost né?:o)


20.11 - 17. srpna 2007

 

Tafrob mě bavil za dob ZW Cirkus, teď je to jen namyšlený kašpar, říkám ne


16.30 - 18. srpna 2007

 

a slyšels tu desku?:)


19.14 - 21. srpna 2007

 

Noo tak po dlouhý dobrý hip hop!!Po prvním poslechu jsem spadl ze židle a jel znova!!!No a určitě nej tracky: Není co stratit, Kdybych nebyl rapper, Knockout, Únos. Dávám 9/10


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama