METANCITY – nejen Hip hop

Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý

Pátek 13. července nabízel podle mého vůbec nejsilnější sestavu účinkujících, kterou se v jednom dni může své kvality nadále potvrzující festival Colours of Ostrava pyšnit. Hvězdou večera byl nepochybně původem kamerunský jazzový virtuos ve hře na baskytaru Richard Bona, což ostatně bylo již předem známo. O velké překvapení se postarala britská dvojice, respektive teď již trojice Coldcut se svou audiovizuální performancí. Vedle těchto dvou jmen stály na programu tyto skupiny: francouzský soundsystem Watcha Clan, britská, avšak ve všech směrech multikulturní Salsa Celtica, italský pan záhadný Vinicio Capossela, argentinsko-uruguayský projekt Bajofondo Tango Club a americké dívčí erotické voodoo duo CocoRosie. Mimo tento výčet ještě minimálně za zhlédnutí stál Peter Lipa, přezdívaný slovenský Frank Sinatra, a kubánsko-polská Yvonne Sanchez, jež je stále na českém muzikantském poli považována za jednu z nejlepších zpěvaček.

Krátce před třetí odpolední stojím již před hlavní stageí a lhostejně čekám na koncert kapely The Prostitutes. Vzhledem ke změně v programu však místo nich přichází se svou skupinou Anna K. Lidí na takto brzkou hodinu je poměrně dost. K se omlouvá, že je ještě čeká jeden metalový festival. Po chvíli se začínám nudit a raději se odeberu na Černou louku, kde má za nějaký ten čas zahrát progresivní Sunflower Caravan. Třebaže je zataženo, znatelně se otepluje a během několika desítek minut svítí slunce natolik, že se návštěvníci dokonce vydávají hledat místo pro svůj odpočinek někam do stínu. Čekáme, zatímco poleháváme na louce před Barvami. Úderem čtvrté se na pódium dostaví složením takřka jazzová trojice. Bicí, basa a velmi důrazné klávesy, hammondky. Andy, který jimi vládne, oblečen ve stylové fialové adidasce dodává jinak tvrdému zvuku punc lehkosti. Svou prakticky instrumentální tvorbou si zanedlouho získávají relaxující diváky. Myslím, že by si zasloužili pro své hraní i lepší čas. Nicméně, nenechávají na sobě nic zdát a svým vystoupením projdou s úctyhodnou profesionalitou.

Po zhruba půlhodinové pauze je nahrazuje Marie Rottrová. Tou dobou už je plocha Černé louky řádně zaplněna, provoz sice nestojí, ale fronty se tvoří všude, kam jen oko dohlédne. Snad jen u palačinek bylo podezřele prázdno. Krátce nato nastává pro festivaly s bohatým programem typické přebíhání z jednoho místa na druhé. Přes Ostravici se po houpacím mostě vydáváme na Spektrum ČS, odkud již z dálky slyšíme multižánrový Watcha Clan. „We´re from Marseille! Ca va?“ ptá se frontman klanu, kapely, která je více soundsystémem s rozšířenou sestavou než skutečnou kapelou. Drum’n’bassový rytmus doplňují zejména reggae klávesy, objeví se však i kytarová sóla, příčná flétna, orientální zpěv i rap. Watcha Clan produkuje taneční hudbu. Trochu poukazuje i na odvrácenou stranu Colours, kdy máte pocit, že skupina je tím lepší, čím je žánrově pestřejší. Clan skutečně propojuje množství různých hudebních stylů a vlivů, avšak nemohl jsem se zbavit pocitu, že čtyři lidi na místě plní jen okatě roli jednoho schopnějšího DJe. C´était un peu ennuyeux.

Richard Bona, to byla jiná. Tento vpravdě geniální umělec je v České republice jako doma. Vždyť i do Ostravy přijede opět za tři měsíce. Zatímco se zbytek jeho kapely chystá a vychytává poslední zvukové úpravy. Bona tu a tam něco prohodí k velmi početnému publiku, a když vidí, že si prvotní přípravy ještě nějaký ten čas vyžádají, spustí stěží napodobitelná sóla. Jeho prsty přebíhají po strunách baskytary tak rychle, že z nich nelze strhnout zrak. K tomu Bona zpívá svým křehkým hlasem, přičemž si neodpustí i nějaký ten vtípek, když například spustí první riffy z hitu Smoke on the Water od Deep Purple. Vyhecované publikum pak uklidní první jazzovkou, jíž za chvíli pohltí latino. Kapela zní velmi příjemně, k mírnému překvapení postávajících se nejedná o nic tanečního. V jednu chvíli to dokonce vypadá, že během pomalejší čtvrté skladby koncertu lidé odejdou, a to nejen díky dešťové přeháňce. Bona však má před sebou početnou skupinu fanoušků, ostatní čekají napůl v rozpacích, jak vše dopadne. K jejich potěšení určitě dobře. Kapela zrychluje tempo a při posledních skladbách již rockuje v tanečních funky rytmech. Jeden přídavek a sbohem, Ostravo! Před Polskem je třeba se taky vyspat.

Z dálky pozorujeme Salsu Celtica, jejímž latinskoamericko-irským (skotským?) rytmům se lze jen stěží ubránit. Dudy a bonga, housle a zvony, zkrátka mix dvou odlišných kultur. Byť to na první pohled může působit zvlášť kýčovitě a takovému DavidByrneovi by to jen pomohlo při psaní dalšího materiálu s názvem Why I Hate World Music, ve skutečnosti to není nic nepříjemného a lidi se zvesela baví. SC jsou u vytržení. „Ježíši, sjezdili jsme celý svět a vy jste naprosto to nejlepší publikum, před kterým jsme kdy hráli,“ zní z mikrofonu. Nemám pocit, že by to bylo myšleno neupřímně. Jakmile nabývám dojmu, že slyším na dudy hrané AC/DC, raději si pospíšíme na italského Toma Waitse. Focení bohužel včas nestihneme. Znáte to, dvě první skladby a dost. Fotíme plátno, na němž se nachází podivný muž v červené uniformě, černé vojenské čepici a červených brýlí. Věkem mu nemůže být víc jak pětatřicet, hlas má však jako šedesátník. V programu se má jednat o ostrou, od všech pozlátek oproštěnou hudbu. Kontrabas však má své kouzlo a xylofon rovněž není úplně běžný nástroj.

Přebíháme do Stanu, kde nás čeká Yvonne Sanchez. Nevypadá to, že se dostaneme dovnitř. Tak je pod stanem plno a atmosféra vládne mnohem silnějšími pocity než na velkých, neosobních plochách. Hlasitý aplaus, latino rytmy, tu a tam funky groove. Kapela je nadšená, ke konci přijde i pověstný mix Guantanamery a Ain’t No Sunshine. Na hlavní stage se pokouší Bajofondo Tango Club zmodernizovat klasické tango. Podle toho, co slyšíme, jim to jde více než dobře. Pokud se nepletu, zrovna, když míříme k autu, hraje Libertango Astora Piazzolly, přičemž rytmus udávají moderní až hiphopové bicí. Chceme si trochu odpočinout, proto vyrážíme na Stodolní, kde v klubu Templ má o půlnoci začít produkce polského Masala Soundsystemu. Dvacet minut před startem však navzdory lineupu kdosi hraje. Podle fotky poznáváme frontmana, ten však se jen dívá ze schodů, zatímco kapela hraje. Nepodaří se nám zjistit, o koho jde. Pokud někdo víte, dejte vědět. Jejich divoký houslový rock’n’roll s arabským zpěvem a hutnými bicí nás naprosto uchvátil.

Jdeme do finále. Pět minut před jednou hodinou ranní, kdy má započnout fenomenální vystoupení Coldcut present Journeys by VJ’s, nás na Spektru netrpělivě čeká asi jen sto. Naštěstí dobrých dvacet minut ještě potrvá, než si Matt BlackJonathanem Morem naladí gramofony, laptopy a další potřebnou elektroniku. Hypeman, který si říká „Dýoudablzíla“, pomalu připravuje nic netušící návštěvníky a pravidelně je vybízí k doplňování jmen Cold-Cut a Ninja Tune! Stage je zaplněná, hypeman se rozhlíží a snaží se zabavit svými dnb rapy. Konečně začínáme, do prvních zvuků kulisy se zničehonic rozezní socialistické rádiové vysílání doby minulé kritizující imperialistické Rádio Svobodná Evropa. Tak to teda koukám. Když pak vedle jiného uvidíme na promítacím plátnu záběry z filmu Kristián, nemůžeme říct nic jiného než, že se Coldcut stačili dobře připravit. Ostatně, Black se mi svěřil, že mu „drinking mana“ poslal jeden v Česku žijící známý.

„What you see is what you hear,“ komentuje MC D a opravdu, zatímco z mašinek britského dua vychází neuvěřitelná směsice elektro zvuků, junglem počínaje, detroitským technem a housem konče, za jejich zády se na promítačce objevuje pečlivě zpracovaná koláž odpovídající zvukům, které se ozývají. Pro představu, když se rozjede bicí, vidíme znovu se opakující obraz hrajícího bubeníka. Když KRS-One řve: „Woop! Woop! That’s a sound of da police! Woop! Woop! That’s a sound of the beast!“ doopravdy vidíme jeho tvář, přes kterou prochází psychedelické obrazce. Smíchat nesmíchatelné bylo heslem Coldcut již na počátku devadesátých let, kdy zakládali svůj proslulý label Ninja Tune. Tato vlastnost jim zůstala doposud. Vedle rapperů a muzikantů dojde i na zpívající asiatku, sekání dřeva, proslovy politiků a svržení atomové bomby. Fantazie pracuje na plné obrátky. Jejich více než hodinový set nás provádí neznámým příběhem sestaveného z dobře známých střípků. Lidé zpočátku jen nevěřícně hledí. Nechápou, co se po nich chce, a ani Dý Ou jim to nedokáže vysvětlit.

Konečně! „Sledujte hudbu, určitě se nechte unést příběhem, ale jste tady přece kvůli něčemu jinému. Tak už tancujte!“ vyjadřuje zkoumavý pohled od pánů situace. Vážně se to rozjede, lidé skáčou, tančí, dostávají ze sebe celodenní únavu. Burácející potlesk si dokonce vyvolá kapelu zpět na přídavek. Když jako poslední stopa přijde na řadu všeříkající hitovka Jump Around od pseudoirských hiphoperů House of Pain v elektronickém kabátě, vidíme na záběrech kamery, že celá ta mohutná masa lidí skáče jako jeden muž. Úžasné. Hudba, která v žádném případě, nikoho nenapadne na festivalu, fungovala i jinde než v klubu. Vynikající zážitek, asi nejlepší z celého dne. Jsme vyčerpání a unavení, jede se domů. Opouštíme areál Colours of Ostrava po půl třetí v noci, přesto ještě z Tentu slyšíme ostravský Rock’n’Roll Band Marcela Woodmana. Nashledanou krokodýle! Tak zítra zas.

Tagy: Colours of Ostrava, Coldcut, CocoRosie, Richard Bona, Watcha Clan, Salsa Celtia, Sunglower Caravan, Vinicio Capossela, Bajofondo Tango Club

Rubrika: Reporty a fotky, 14. července 2007, Rav & Svil

Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý
Fotka ke článku Jump Around! Britští experimentátoři Coldcut uzavřeli svým elektro setem páteční program / Colours of Ostrava – Den druhý


Komentáře

19.22 - 14. července 2007

Svil  

Některé ty fotky, to jsou umělecké díla…tleskám :)


16.01 - 15. července 2007

MzB  

Rav dycky rekne – vem to zleva, zprava – a pak to tak dopada :( :)))) BTW: posledni den Colours foti on, takze tohle jsou jedny z mych poslednich fotek :)))


08.57 - 16. července 2007

ColdCut  

Je bůh :-D Kde se hrabe show DJe Krushe nebo Vadima. Alespoň pro mne to byl masakr, jako útok stáda čtyřprdelních opic. Od prvního momentu, kdy se na plátně ozubená kola zakouslá do skreče roztočila do mohutného dark hip hop beatu jsem měl kachní kůži až do poslední vteřiny, kdy jsem si jak malý jarda zaskákal na Jump Around :-) Show více méně spíš do Trip Hopu a ke konci až do velmi tvrdého DnB. Junglový track s tématikou „Bush je ču*ák“ evidentně rozsekal kompletně dav v publiku. A nejvtipnější moment byl záběr na Bushe ukazujícího nám vstyčený prostředníček a opět vyskrečovaný zvuk i s obrazem :-)


Redakce neodpovídá a nenese žádnou zodpovědnost za obsah komentářů.
Redakce si dále vyhrazuje právo mazat příspěvky a to zejména ty jejichž obsah nebude věcný, k tématu, bude obsahovat vulgární výrazy, poškozující jakýmkoli způsobem redakci, či její členy.

Reklama zde

Reklama